Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Zasady dotyczące oddawania pracownikom dni wolnych za święta przypadające w weekendy wydają się proste, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, które mają wpływ na to, czy pracodawca należycie spełni swoje obowiązki względem pracowników.

Wpływ na to ma zarówno wymiar etatu, rozkład pięciodniowego tygodnia pracy, jak również długość okresu rozliczeniowego. W tym artykule dowiesz się, w jakich przypadkach należy oddać dzień wolny oraz jak prawidłowo to zrobić.

Kiedy można odebrać dzień wolny za święto

Obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto, które przypada w danym okresie rozliczeniowym, reguluje art 130. Kp. Zgodnie z jego treścią, każde święto, które przypada w sobotę lub w innym dniu wolnym wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W związku z tym, osoby pracujące w przedziale tygodniowym od poniedziałku do piątku, powinny otrzymać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Jeśli pracownik w ramach 5 dniowego tygodnia pracy ma wolne w inny dzień niż sobota (z wyjątkiem niedzieli, która jest ustawowo dniem wolnym), to za święto przypadające w ten dzień wolny również należy mu się oddanie dnia wolnego.

Dzień wolny za święto należy oddać w tym samym okresie rozliczeniowym, dlatego w zależności od jego długości: 1, 3, 4, 6, 12 miesięcy, termin odbioru dnia wolnego jest inny.

Jeśli więc w przypadku Święta Trzech Króli wypadającego 6 stycznia 2024 roku w sobotę:

  • długość okresu rozliczeniowego wynosi 1 miesiąc –  ostateczny terminem odbioru jest 31 stycznia (środa),
  • długość okresu rozliczeniowego wynosi 3 miesiące – ostatecznym terminem odbioru jest 29 marca (piątek),
  • długość okresu rozliczeniowego wynosi 4 miesiące – ostatecznym terminem odbioru jest 30 kwietnia (wtorek),
  • długość okresu rozliczeniowego wynosi 6 miesięcy – ostatecznym terminem odbioru jest 28 czerwca (piątek),
  • długość okresu rozliczeniowego wynosi 12 miesięcy – ostatecznym terminem odbioru jest 31 grudnia (wtorek).

Pracodawca może również umówić się z pracownikami i przekazać im dzień wolny do odbioru na początku roku, dzięki czemu będą mogli wykorzystać go jeszcze przed świętem – na przykład 2 stycznia, wydłużając sobie noworoczny weekend.

O czym należy pamiętać przy odbieraniu dnia wolnego za święto

Pracodawca może w ramach zarządzenia lub obwieszczenia wyznaczyć samodzielnie (lub uzgodnić z pracownikami) termin odbioru dnia wolnego z tytułu święta wypadającego w dzień wolny od pracy.

Zgodnie z art 129 Kodeksu pracy, pracodawca może przygotować rozkład czasu pracy pracownika na okres krótszy niż rozliczeniowy, ale nie krótszy niż miesiąc. Rozkład powinien przekazać pracownikowi nie później niż na tydzień przez rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony. W związku z tym, termin udzielenia dnia wolnego za święto wypadające w sobotę pracodawca musi podać pracownikowi najpóźniej na 7 dni przez rozpoczęciem pracy w okresie, na którym rozkład czasu pracy został sporządzony.

ft1

Niedopuszczalnym jest, by w ramach porozumienia między pracodawcą i pracownikami, oddanie dnia wolnego na sobotę nastąpiło poza okresem rozliczeniowym. W tym wypadku nastąpiłoby nieodpowiednie rozliczenie czasu pracy pracowników.

Warto pamiętać o tym, że osoby będące na urlopach lub zwolnieniach w terminie przypadającego dnia wolnego w sobotę nie otrzymują tego dnia do odebrania. Wynika to z faktu, że w tym terminie i tak nie świadczyłyby usług na rzecz pracodawcy. Wyjątek od tej reguły stanowi urlop bezpłatny.

Jeżeli pracownik nie otrzyma należnych mu wolnych godzin lub wynagrodzenia za przepracowanie godzin dodatkowych, pracodawcę czeka kara finansowa. Niezgodności wynikające z ewidencji czasu pracy mogą pracodawcę kosztować od 1000 zł do nawet 30 000 zł.

Święta do odbioru w 2024 roku

Sprawdź, za jakie dni od listopada 2023 do końca 2024 roku przysługuje dzień wolny.

W 2023 roku pracownicy otrzymali jeden dodatkowy dzień wolny za święto przypadające innego dnia niż niedziela – Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada.

W roku 2024 świętem przypadającym w sobotę jest przypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli.

W tabeli poniżej znajdziesz pozostałe dni wolne na rok 2024 z wyjątkiem świąt niedzielnych. To przydatna informacja dla osób zatrudniających do pracy w innym trybie niż od poniedziałku do piątku.

Dzień rokuNazwa świętaDzień tygodnia6 styczniaŚwięto Trzech Królisobota1 kwietniadrugi dzień Wielkiej Nocyponiedziałek1 majaŚwięto Państwoweśroda3 majaŚwięto Narodowe Trzeciego Majapiątek30 majaBoże Ciałoczwartek15 sierpniaWniebowzięcie Najświętszej Maryi Pannyczwartek1 listopadaWszystkich Świętychpiątek11 listopadaNarodowe Święto Niepodległościponiedziałek25 grudniaPierwszy dzień Bożego Narodzeniaśroda26 grudniadrugi dzień Bożego Narodzeniaczwartek

Jak przydzielić pracownikom dni wolne za święta w Calamari

W Calamari oddawanie dni wolnych za święto jest niezwykle proste i można to zrobić na 3 różne sposoby. Sprawdź dokładną instrukcję w Centrum Pomocy.

Aby przydzielić dzień wolny za święto wypadające w sobotę należy:

1. Przejść do zakładki Konfiguracja → Ludzie → Wybrać osobę z listy (możesz też wyszukać pracownika po kliknięciu w prawym górnym rogu na lupę)

2. Przejść do sekcji Edycja limitów

3. Wybrać typ absencji Odbiór za święto oraz rok 2023

4. Po kliknięciu 'Zmień dostępność', wpisać 1 dzień, wybierać dzień od którego pracownicy mogą odebrać dzień wolny, dodać powód wprowadzenia ręcznej edycji i Zapisać.

Na koniec

Sprawdź w jaki jeszcze sposób Calamari może pomóc Ci w codziennym zarządzaniu czasem pracy pracowników, wsparciu działu HR i oszczędzaniu czasu na powtarzalnych zadaniach. Wypróbuj za darmo przez 14 dni już teraz!

ft2

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!