Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej i liczby ludzi pracujących z najróżniejszych miejsc, firmy muszą przystosować swoją politykę i otworzyć się zarówno na pracę zdalna≤ hybrydową, jak również pracę podczas wakacji.

Telepraca oraz praca zdalna to terminy, które znane są już od dziesięcioleci. Jeszcze przed czasami fabryk, rzemieślnicy pracowali przede wszystkim z domów, bez konieczności udawania się do biura czy fabryka.

Rewolucja przemysłowa zmieniła jednak dawny model pracy, zmieniając fabrykę w centrum, wokół którego zbierali się ludzie do wykonywania prac przy maszynach zapewnianych przez pracodawcę. Tak było do czasu pandemii koronawirusa, który zmusił ludzi, by ponownie przenieśli się z pracą do domów.

Rewolucja modeli pracy – praca zdalna i praca hybrydowa

Pandemia koronawirusa odegrałą ogromną rolę w procesie popularyzacji pracy zdalnej. Wymuszony rozprzestrzenianiem się wirusa lockdown sprawił, że ludzie musieli bardzo szybko przystosować się do wykonywania obowiązków z domu.

ft1

Praca zdalna wymagała wielu nowych narzędzi i przystosowania dotychczasowych procesów w firmach. Dane Eurostatu pokazują, że przed pandemią jedynie 5.4% europejskich pracowników pracowało z domu na porządku dziennym. Po pierwszym lockdownie odsetek ten w bardzo krótkim czasie wzrósł do 40%.

Przed pandemią, praca zdalna była uważana za przywilej jedynie dla najlepszych specjalistów i freelancerów. Zwykły pracowników miał niewielkie szanse na pracę zdalną lub telepracę.

Jednak wszystko się zmieniło.

Praca hybrydowa zostanie z nami na dłużej

Raport The Owl Lab pokazuje, że praca hybrydowa i praca zdalna w post-epidemicznym świecie stają się normą. Zgodnie z danymi, aż 84% amerykańskich pracowników przyznało, że możliwość pracy zdalnej uszczęśliwiłaby ich do tego stopnia, że byliby w stanie zaakceptować obniżkę wynagrodzenia w zamian za możliwość wykonywania obowiązków zdalnie.

W Europie jest podobnie. Raport The Owl Lab podaje, że 89% europejskich firm planuje pozostać przy pracy hybrydowej, gdy pandemia dobiegnie końca. Z drugiej strony, tylko 11% pracodawców oczekuje od swoich pracowników powrotu do biur w pełnym wymiarze, gdy pandemia dobiegnie końca.

Kolejną wartą podkreślenia tendencją jest podejście firm do zatrudniania pracowników. Aż 32% firm przyznało, że to przede wszystkim umiejętności pracowników, a nie ich możliwość pojawiania się w biurze, będzie kluczowa przy zatrudnieniu. Dzięki temu utalentowani specjaliści z rozwijających się krajów będą mieli znacznie większe możliwości zarobkowe niż mieli dotychczas w swoich okolicach.

Taka nagła zmiana w stronę pracy zdalnej spowodowała powolne kształtowanie się nowego trendu – pracakcji – które na świecie szerzej znane są jako workation lub workcation.

Więcej na temat gorących HRowych trendów znajdziesz w naszym artykule: 21 najpopularniejszych trendów HR na 2022 rok.

Pracakcje – co to jest?

Pracakcje (eng. workation, workcation) to zupełnie nowe zjawisko i ciekawy wakacyjny trend, który pozwala osobie na podróżowanie lub przeniesienie się na jakiś czas w inne miejsce na mapie, by pracować zdalnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, branie urlopu wypoczynkowego, by wyjechać, przestaje być konieczne. Pracownik wykonuje swoje obowiązki z wakacji, a po wypracowaniu godzin może cieszyć się walorami wakacyjnego wypoczynku.

Pracakcje – czyli workation po polsku

Z drugiej strony, praca wykonywana jest w dalszym ciągu za pośrednictwem firmowego sprzętu i oprogramowania, dzięki czemu zachowana zostaje produktywność pracowników. Jak pokazał lockdown, pracowanie z biura nie jest niezbędne. Obowiązki można wykonywać z dowolnego miejsca – poczynając od sypialni i kończąc na gorącej plaży. Tak długo, jak pracownik ma dostęp do wystarczającego szybkiego i stabilnego połączenia internetowego.

Ze względu na brak popularności pracy hybrydowej i zdalnej na świecie przed pandemią, pracakcje były bardzo mało znane dostępne jedynie dla niewielkiej grupy pracowników. Jednak w czasach, gdy odsetek pracy zdalnej w Europie wynosi aż 40%, idea pracakcji rośnie na popularności do tego stopnia, że w Internecie można już znaleźć oferty ośrodków wypoczynkowych dostosowanych do potrzeb pracujących wczasowiczów.

ft2

Zalety pracakcji

Pracowakacje to doskonały sposób, by połączyć zalety wakacji i codzienną pracę. Z jednej strony pracownik ma okazję zmienić otoczenie i odpocząć, a z drugiej może w dalszym ciągu może być osiągalny w pracy.

Taki sposób wyjeżdżania jest również ciekawym rozwiązaniem problemu obniżonego nastroju związanego z końcem okresu urlopowego. Obniżony nastrój – nazywany sezonową depresją – jest zjawiskiem zauważalnym pośród 57% pracowników. Możliwość pracowania na wakacjach, przynajmniej w częściowym wymiarze pracy, sprawia, że powrót do normalnego trybu pracy po urlopie jest mniejszym szokiem.

Sabbatical – alternatywa pracakcji

Dłuższy wyjazd, podczas którego pracownicy mają okazję spełniać swoje marzenia, podróżować i się rozwijać za granicą znany był pod pojęcie sabbaticalu. W przeciwieństwie do pracakcji, sabbatical to dłuższy (mogący trwać nawet rok) urlop od pracy, najczęściej płatny, który oferowany jest pracownikom na odpowiedzialnych stanowiskach.

Tego typu urlop nie jest regulowany w polskim kodeksie pracy, jednak za porozumieniem z pracodawcą możliwe jest otrzymanie go. Jest doskonałą okazją, by wprowadzić w życiu zmiany, oderwać myśli od codziennych obowiązków i na nowo odkryć swoje życie. O tym, jak wygląda sabbatical, jakie są jego zalety i co może taki wyjazd dać, ciekawie opowiada na łamach HR Influencer Anna Olczyk-Waldowska, która na takim urlopie spędziła prawie półtora roku.

Jak przygotować firmę na pracakcje

Pracowakacje mogą być traktowane jako praca zdalna – w końcu z każdej lokalizacji, którą pracownik wybierze, powinien być tak samo produktywny. Żeby o to zadbać, przed wprowadzeniem pracakcji do firmy należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Przejrzyste zasady

Podobnie do pracy zdalnej, pracakcje muszą zostać zorganizowane w przejrzysty sposób. Wymagają jasnych zasad zgodnych z polityką i zwyczajami firmy. Zasady muszą obejmować wszystkie istotne aspekty, takie jak bezpieczeństwo, odpowiedzialność i transparentność.

Pozwala to określić jasne zasady dotyczące tego, kiedy pracownik zdalny może wyjechać na pracakcje, a kiedy powinien zostać w uzgodnionej wcześniej lokalizacji.

Rejestracja czasu pracy

Ewidencjonowanie czasu pracy jest kluczowym aspektem w pracy hybrydowej i pracy zdalnej. Daje pracodawcy i pracownikowi dowód przepracowanych godzin i buduje obustronny szacunek. Oprócz tego, na terenie Europy i USA, prowadzenie ewidencji czasu pracy jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z prawa pracy.

Ewidencjonowanie pracakcji będzie z programem do ewidencji czasu pracy znacznie łatwiejsze. Pozwoli pracownikom kontrolować ich czas pracy, by mogli zarówno wypełnić swoje obowiązki, jak i odpocząć na wakacjach.

Zdalna ewidencja nieobecności

Do zarządzania wnioskami urlopowymi pracowników zdalnych niezbędna jest odpowiednia metoda, która pozwoli zminimalizować ilość papierowych dokumentów lub zupełnie je wyeliminować. W przypadku osób pracujących z innej lokacji, program do zarządzania urlopami pozwoli zorganizować proces zgłaszania nieobecności – również tych, które przysługują pracownikom wykonującym obowiązki z biura, jak urlop na żądanie czy urlop menstruacyjny.

ft3

Zarządzanie czasem w różnych strefach czasowych

Jeśli pracownik wybiera się na pracakcje w miejsce z innej strefy czasowej niż firma, w której pracuje, należy opracować harmonogram spotkań i pracy w taki sposób, by móc zachować wymianę informacji i płynność pracy. Chociaż może się to wydawać problemem, w przypadku wielu firm lokalnych oferujących usługi na rynek międzynarodowy może z tego skorzystać.

Oferując usługi na cały świat, często można spotkać się z sytuacją, że zespół supportu nie jest w stanie udzielić klientowi pomocy od razu ze względu na oczywistą różnicę godzin pracy. Osoba, która w ramach pracakcji zmienia strefę czasową, może przejąć obowiązki w momencie, w którym pozostali pracownicy są już pogodzinach, co przyniesie organizacji korzyści.

Transparentność i zaufanie

By zasady dotyczące pracakcji weszły w życie i były respektowane, pracodawcy muszą dać dobry przykład o okazać wsparcie pracownikowi, który korzysta z tego rodzaju urlopu. Musi być on odpowiednio wspierany w firmie, a jego polityka jasna. Należy również zadbać o to, by żaden z pracowników nie czuł, że skorzystanie z pracakcji jest czymś niemile widzianym.

Podsumowanie

Pracakcje to nowy, przybierający na popularności trend pracy. Dzięki rewolucji pracy zdalnej spowodowanej pandemią Covid-19, firmy odkryły zalety tego modelu i zaczęły zapewniać pracownikom nowe sposoby pracy i zapewniania work-life balance.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pracakcji, pracy hybrydowej i nowych trendów w HR, obserwuj naszego bloga. A jeśli chcesz porozmawiać z nami na te tematy i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, skontaktuj się z nami!

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!