Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

W świecie zarządzania zasobami ludzkimi, gdzie każda decyzja ma znaczenie, odkrywanie nowych perspektyw jest kluczowe. Dlatego zapytaliśmy osoby pracujące w HR o polecane tytuły z zakresu HR, Employer Brandingu i zarządzaniu kadrą.  Dostaliśmy nie tylko zbiór teoretycznych książek, ale praktyczne przewodniki, bogate w strategie i rozwiązania, które sprawdzają się w realnych warunkach. Sięgnij po poniższe pozycje by się zainspirować i wprowadzić innowacje w Twoim podejściu do zarządzania zasobami ludzkimi.

Przed Tobą zestawienie w kilku kategoriach:

📖 9 najczęściej polecanych książek o HR

📖  5 najczęściej polecanych książki o Employer Brandingu

📖 4 książki dla rekrutera i sourcera

📖 3 książki polecane dla HRBP

📖 5 zagranicznych książek, które powinien przeczytać każdy z HR

📖 9 polecanych książek, które poszerzą Twoje horyzonty

Ale zanim przejdziesz do lektury sprawdź post 📖 5 polecanych książek o HR wydanych w 2023

9 najczęściej polecanych książek o HR

„Liczby w HR. Matematyczne ramy najbardziej ludzkiej części biznesu” — Anna Morawiec Bartosik

Za co ją polecacie:

 • "Za konkretny drogowskaz do wprowadzenie analityki hr w przedsiębiorstwach. Przybliżenie tematyki mało znanej w HR"
 • "Niesamowita wyjątkowa dawka wiedzy, same konkrety, które wznoszą HR na wyższy poziom. Gotowe podpowiedzi, jak HR może trafić do biznesu- językiem liczb i efektów. Nic, tylko działać."
książka o onboardingu Maja Gojtowska

"Candidate Experience. Jeszcze kandydat, czy już klient?" — Gojtowska Maja

Za co ją polecacie:

 • "Bardzo rzetelne przedstawienie czym jest candidate experience oraz jak o to należy dbać."
 • "Lekki język w połączeniu z ogromną praktyczną wiedzą sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja nie tylko dla początkujących ale i doświadczonych specjalistów HR. Konkretne wskazówki i wiele inspiracji do działania i poprawy w codziennej pracy."

"Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu" — Żółkiewicz Olga, Olszewski Marcin, Czarnecki Mateusz

Za co ją polecacie:

 • "Ta pozycja jest wypakowana po brzegi konkretami, przepisami jak konkretne agilowe elementy wdrożyć u siebie w organizacji. Cenię ją za ilość przykładów, szablonów i praktycznych porad oraz lekkość, z jaką jest napisana."
 • "Mnóstwo case study, narzędzi, zadań i praktycznych porad + lekkość pióra"

"Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi" — Zyta Machnicka

Za co ją polecacie?

 • "Za przejrzystą formę i przystępny język. Książka dobrze porządkuje wiedzę i jest zrozumiała dla menagerów, którzy nie do końca siedzą w tematach EB i HR."
 • "Zwrócenie uwagi w procesach rekrutacyjnych na to, co wydaje się oczywiste, że znika nam z pola widzenia. Fajnie jest sobie o tym przypomnieć i otworzyć się na nowe pomysły."

"Evidence Based HRM 3.0" — Radek Czahajda

Za co ją polecacie?

 • "Kompleksowe źródło wiedzy z dziedziny HR, oferujące praktyczne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi oparte na solidnych badaniach naukowych i komentarzach ponad 60 ekspertów​​​​."
 • "Praktyczne wskazówki i inspiracje z zakresu HR, oparte na ponad 300 badaniach naukowych"

"HR w IT" — wielu autorów, wydana przez No Fluff Jobs

Za co ją polecacie?

 • "Ogromny wgląd w to, jak pracują inne zespoły HR w IT"
 • "Kompleksowo opisuje wyzwania jakie stoją przed osobami pracującymi w działach HR w IT. Mnóstwo przykładów na każdym etapie ścieżki kandydata"

"#HROdNowa. 10 postaw na nowe czasy" — Iwona Wencel

Za co ją polecacie?

 • "Książka nie tylko systematyzuje wiedzę na temat HRBP, ale stawia przed czytelnikiem pytania, które wspierają każdego HRowca. Żałuję, że tak późno pokazała się na naszym rynku pozycja, która tak rozjaśnia ścieżkę HRBP."
 • "Praktyczne zastosowanie i praca na postawach – wow!"

"Culturivy: The Power of Changing a Workplace" — Róża Szafranek

Za co ją polecacie?

 • "Książka dostarcza praktycznych wskazówek dla liderów i HR, ukazując, jak budować kulturę organizacyjną wspierającą zarówno pracowników, jak i biznes."
 • "Zawiera narzędzia i procesy do wdrożenia w rozwijających się firmach, pomagając zarządzać ludźmi i wzmacniać efektywność organizacji."

"Rekrutacja oparta na kompetencjach" — Agnieszka Ciećwierz

Za co ją polecacie?

 • "Oparta na realnych przykładach, masa wskazówek, dzięki którym samemu możemy stworzyć modele komptencji."
 • "Pokazuje czym są powierzchowne metody rekrutacji i podkreśla znaczenie głębokiej analizy kompetencji, aby wybrać kandydata, który najlepiej odpowiada oczekiwaniom stanowiska i przyczynia się do rozwoju firmy.​"

5 najczęściej polecanych książki o Employer Brandingu

"Employer branding. Praktyczny podręcznik" — Edyta Sander, Mateusz Jabłonowski

Ta książka jest wszechstronnym przewodnikiem po employer brandingu, dostarczającym praktycznych porad i wskazówek dotyczących budowania i utrzymania silnej marki pracodawcy.

Jest to idealna lektura dla osób chcących nauczyć się, jak efektywnie przyciągać i zatrzymać wartościowych pracowników. Wyróżnia się na tle innych publikacji swoim praktycznym podejściem do tematu​​​​.

"Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi" — Zyta Machnicka

Książka ta oferuje unikalne spojrzenie na employer branding, łącząc teorię z praktyką. Autorka, uznana za jedną z czołowych postaci w polskim employer brandingu, dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, oferując czytelnikom strategie i narzędzia do budowania autentycznej i skutecznej marki pracodawcy.

To inspirująca lektura, która podkreśla znaczenie autentyczności w komunikacji i wizerunku firmy​​​​​​.

"Employer Branding po polsku" — Ula Zając-Pałdyna

Książka, przekonuje, że skuteczny employer branding jest osiągalny nawet bez dużych wydatków. Autorzy rozwiewają mit, że employer branding to tylko kolejne modowe określenie i wskazują na realne korzyści wynikające z budowania silnej marki pracodawcy. Pozycja ta jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, gdzie wyróżnienie się na tle konkurencji wymaga czegoś więcej niż standardowych benefitów.

Pokazuje, jak stworzyć firmę, w której pracownicy chcą pracować – pracodawcę pierwszego wyboru. Jest to praktyczny przewodnik dla firm i działów HR, którzy chcą dowiedzieć się, jak w realny sposób budować markę pracodawcy, opierając się na autentycznych wartościach i angażujących praktykach.

"Employer branding bez tajemnic" — Anna Macnar

Kompleksowy przewodnik po zarządzaniu marką pracodawcy. Autorka dzieli się bogatym doświadczeniem, oferując praktyczne wskazówki na każdym etapie tworzenia i wdrażania strategii employer brandingu.

Książka ta wyróżnia się głęboką analizą trendów i oczekiwań zarówno kandydatów, jak i zatrudnionych pracowników, a także konkretnymi metodami na opracowanie skutecznej strategii Employer Value Proposition. Ponadto, Macnar przybliża czytelnikom jak zbudować efektywną komunikację marki, dbać o candidate i employee experience oraz jak mierzyć zwrot z inwestycji w employer branding.

Jest to idealna lektura dla tych, którzy szukają praktycznych rozwiązań i chcą skutecznie zarządzać wizerunkiem swojej firmy jako atrakcyjnego pracodawcy.

"Siła marki pracodawcy" — praca zbiorowa

Ta pozycja odkrywa tajemnice budowy i wzmocnienia marki pracodawcy poprzez artykuły ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i EB, którzy przekazują niezbędne narzędzia i strategie, które pozwolą twojej firmie wykorzystać pełen potencjał employer brandingu.

4 książki dla rekrutera i sourcera

"Super Source Me. Podręcznik rekrutera z ćwiczeniami" — Kasia Tang, Karolina Latus

Ta publikacja to znakomity wybór dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w sourcingu, jak i dla tych, którzy pragną uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia, które pomogą czytelnikowi zrozumieć i opanować techniki wyszukiwania kandydatów w sieci.

To połączenie teorii z praktyką, co jest szczególnie cenne dla rekruterów i sourcerów na każdym poziomie zaawansowania. Zawiera m.in. techniki Boolean Search i X-Ray Search, a także porady dotyczące efektywnej pracy z platformami takimi jak LinkedIn​​​​.

"Rekrutacja oparta na kompetencjach" — Agnieszka Ciećwierz

Ta książka to cenny przewodnik dla każdego rekrutera, który chce skutecznie dobierać kandydatów na podstawie ich kompetencji. Autorka w przystępny sposób wyjaśnia, jak unikać najczęstszych błędów w procesie rekrutacji i jak podejść do oceny kompetencji kandydatów.

Książka koncentruje się na znaczeniu głębokiej analizy umiejętności i cech charakteru kandydatów, co jest kluczowe w procesie rekrutacji opartej na kompetencjach.

"Rekrutuj zawodowo" — Joanna Urbańska

Książka Joanny Urbańskiej to zasób wiedzy dla tych, którzy chcą podnieść poziom swoich umiejętności rekrutacyjnych. Niestety, nie znalazłem dokładniejszych informacji na temat tej publikacji w dostępnych źródłach internetowych.

"Pięć dysfunkcji pracy zespołowej" — Patrick Lencioni

Patrick Lencioni, w swojej książce, skupia się na analizie typowych problemów, z jakimi borykają się zespoły w organizacjach. Autor przedstawia pięć kluczowych dysfunkcji, które mogą zaburzać efektywność pracy zespołowej, oraz oferuje praktyczne rozwiązania na ich przezwyciężenie.

Książka ta jest ceniona za pragmatyczne podejście do zarządzania zespołami i jest rekomendowana dla liderów oraz menedżerów na różnych szczeblach zarządzania.

3 książki polecane dla HRBP

"HR Business Partner" — Karina Popieluch

Ta publikacja stanowi cenny przewodnik dla każdego, kto chce zgłębić tajniki roli HR Business Partnera. Pod redakcją Kariny Popieluch, książka ta omawia kluczowe aspekty zarządzania zasobami ludzkimi, łącząc teorię z praktyką. Dzięki przystępnemu językowi i bogatemu zakresowi tematycznemu, czytelnik uzyskuje szereg praktycznych wskazówek i inspiracji, które mogą być bezpośrednio zastosowane w codziennej pracy HR.

Książka wyróżnia się na tle innych publikacji HR dzięki swojemu kompleksowemu podejściu, które obejmuje takie zagadnienia jak strategie HR, cykl życia pracownika, employer branding czy nowoczesne metody zarządzania zmianą.

"#HROdNowa. 10 postaw na nowe czasy" — Iwona Wencel

Iwona Wencel w swojej książce "#HROdNowa. 10 postaw na nowe czasy" proponuje świeże spojrzenie na współczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Skupiając się na dziesięciu kluczowych postawach, niezbędnych w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy, autorka oferuje praktyczne narzędzia i strategie, które mogą pomóc w efektywnym dostosowaniu się do nowych realiów.

Książka ta jest idealna dla liderów i menedżerów HR, którzy szukają innowacyjnych sposobów na rozwój swoich zespołów i organizacji, a jej unikalne podejście do tematu czyni ją wyróżniającą się na tle innych publikacji z zakresu HR.

"Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć" — Thomas Erikson

W tej fascynującej książce, Thomas Erikson odkrywa tajemnice efektywnej komunikacji i relacji interpersonalnych. Dzięki prostemu podziałowi ludzkich osobowości na cztery główne typy kolorystyczne, autor pomaga czytelnikom zrozumieć różnorodność ludzkich zachowań i nauczyć się efektywnie komunikować z każdym typem.

Ta książka to must-have dla każdego, kto pragnie poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jej unikalny i przystępny sposób prezentacji psychologicznych koncepcji wyróżnia ją na tle innych książek o tematyce komunikacji i psychologii.

5 zagranicznych książek, które powinien przeczytać każdy z HR

"Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza" — Kim Scott

Książka, która radykalnie zmienia podejście do zarządzania i komunikacji w miejscu pracy. Autorka, opierając się na swoim bogatym doświadczeniu w firmach takich jak Google i Apple, przedstawia koncepcję "radykalnej szczerości", która łączy osobistą troskę z bezpośrednią konfrontacją.

Książka ta pokazuje, jak budować relacje oparte na zaufaniu, jak skutecznie wyrażać pochwały i krytykę, a także jak te działania mogą przekształcić zespół w bardziej zjednoczony i produktywny. Jest to idealna lektura dla menedżerów oraz pracowników działów HR, a także dla każdego, kto pracuje w zespole i chce poprawić jakość swojej komunikacji zawodowej

"Powerful - Jak budować kulturę wolności i odpowiedzialności" — Patty McCord

Oferuje unikalne spojrzenie na kulturę organizacyjną i zarządzanie ludźmi w Netflixie. McCord, była główna odpowiedzialna za talenty w Netflix, przedstawia swoje doświadczenia w budowaniu kultury opartej na wolności i odpowiedzialności.

Książka ta jest szczególnie ceniona za praktyczne wskazówki i realne przykłady, które pomagają w zrozumieniu i wdrożeniu skutecznych strategii zarządzania talentami w dynamicznie rozwijających się firmach. Podkreśla wartość transparentności, otwartości na błędy i uczciwości w komunikacji wewnętrznej.

Jest to lektura inspirująca zarówno dla osób pracujących w HR, jak i dla menedżerów oraz właścicieli firm, którzy chcą świadomie kształtować kulturę organizacyjną swojej firmy​

"Mapa kulturowa. Jak skutecznie radzić sobie z różnicami kulturowymi w biznesie" — Erin Meyer

Lektura niezbędna dla każdego, kto pracuje w międzynarodowym środowisku. Autorka, korzystając z własnych badań i doświadczeń, przedstawia metody zrozumienia i przezwyciężania barier komunikacyjnych wynikających z różnic kulturowych.

Książka jest skierowana do liderów, menadżerów, konsultantów, i specjalistów, którzy zmagają się z wyzwaniami komunikacji międzykulturowej. Meyer podkreśla, że zrozumienie kultury, w jakiej dorastamy i żyjemy, ma ogromny wpływ na nasze decyzje i postawy, często działając na nas nieświadomie.

Książka zawiera liczne przykłady i próby wyjaśnienia źródeł różnic kulturowych, co czyni ją cennym źródłem wiedzy dla osób zarządzających zespołami multikulturowymi oraz dla każdego zainteresowanego różnicami międzykulturowymi​

"Humanokracja. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy" — Gary Hamel, Michele Zanini

Książka proponuje alternatywny model zarządzania, w którym centralną rolę odgrywają pracownicy, traktowani nie jako zasoby, ale jako zaangażowani twórcy rozwiązań. Autorzy przedstawiają siedem podstawowych zasad firmy skupionej na człowieku, zachęcając do myślenia i postępowania każdego pracownika jak właściciela firmy.

Książka zawiera praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia organizacji postbiurokratycznej, zdolnej szybko podejmować decyzje i tworzyć innowacje. Przykłady firm, które odniosły sukces stosując zasady humanokracji, takich jak Buurtzorg, Nucor, Haier, czy Michelin, potwierdzają skuteczność tego podejścia.

Jest to lektura obowiązkowa dla liderów, menedżerów i wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi metodami zarządzania i budowania zwinnych, innowacyjnych firm skoncentrowanych na człowieku

"Praca rządzi!" — Laszlo Bock

Książka prezentuje nowatorskie podejście do zarządzania i kultury pracy w oparciu o doświadczenia z Google. Kluczowym aspektem książki jest idea, że każdy pracownik, niezależnie od poziomu, może przyczynić się do rozwoju firmy, myśląc o sobie jak o założycielu.

Bock podkreśla, że ludzie są z natury dobrzy i jeśli wybrali pracę w danej firmie, to znak, że coś im się w niej spodobało. Ponadto, autor przekonuje, że warto zatrudniać ludzi lepszych od siebie, co może przyczynić się do rozwoju firmy.

Książka zawiera liczne inspiracje i praktyczne wskazówki dotyczące ulepszania środowiska pracy, które mogą być przydatne zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i dla osób pracujących w bardziej tradycyjnych firmach. Bock zachęca do poszukiwania równowagi pomiędzy kreatywnością a strukturą oraz pokazuje, jak odnosić sukces, który mierzy się nie tylko wartością udziałów, ale także jakością życia.

9 polecanych książek, które poszerzą Twoje horyzonty

Na koniec mamy też ogólnie polecaną listę książek, które poszerzają horyzonty i są rekomendowane przez innych specjalistów HR:

 • "Statystycznie rzecz biorąc" — Janina Bąk,
 • "Przyczepne historie. Dlaczego niektóre treści przykuwają uwagę, a inne zostają zapomniane." — Chip Heath, Dan Heath,
 • "Sztuka feedbacku" Grzegorz Radłowski,
 • "Gdy regułą jest brak reguł" — Reed Hastings, Erin Meyer,
 • "Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację" — Daniel H. Pink,
 • "Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem. Jak pozbyć się bagażu emocjonalnego w pracy" — Shragai Naomi,
 • "Plan Bezosa. Sekret skuteczności najlepszego sprzedawcy świata" — Carmine Gallo,
 • "Inteligencja Emocjonalna" — Daniel Goleman,
 • "Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji" — Ed Catmull, Amy Wallace

Dziękujemy partnerom medialnym za zaangażowanie w akcję: No Fluff Jobs, Traffit, Leniwce HR. Sprawdź jakie książki rekomendują nasi partnerzy na LinkedInie Calamari.

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!