Sygnaliści - jak wpłyną na pracę i biznes [podsumowanie wydarzenia]
Już 25 września wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Co oznacza to dla organizacji i pracowników? Jak się przygotować i co można zyskac?
Już od 2018 roku polskie prawo pozwala na prowadzenie elektronicznej dokumentacji pracowniczej. Sprawdź, jakie są jej zalety i w jaki sposób dokumentacja pracownicza online w Calamari pomoże usprawnić codzienne zarządzanie HR w Twojej organizacji.
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w życie w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 roku elektroniczna teczka pracownicza stała się oficjalnym, honorowanym przez prawo sposobem prowadzenia akt osobowych. W ramach tych zmian, decydując się na dokumentację online pracodawca nie musi jednocześnie przechowywać akt w formie papierowej.
To nie tylko ogromne ułatwienie, ale również decyzja przyjazna ekologii. Przechowywanie dokumentów pracowników w formie elektronicznej jest bezpieczniejsze i tańsze. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wybraniu odpowiedniego narzędzia do ich przechowywania, dowiedz się, czym jest Core HR, jakie niesie ze sobą zalety i jakie rodzaje dokumentów możesz w jego ramach przechowywać.
Dokumentacja pracownicza online to odpowiednik tradycyjnej teczki pracownika prowadzona w postaci elektronicznej, która umożliwia szybki dostęp do dokumentów, wysoki standard zabezpieczeń oraz możliwość przeprowadzania operacji na dokumentach z zachowaniem całkowitej historii przeprowadzanych zmian.
Takie rozwiązanie umożliwia pracownikom dostęp do danych za pośrednictwem przeglądarki internetowej z każdego miejsca i o każdej porze, co pozwala znacznie zoptymalizować proces zarządzania dokumentami pracowniczymi.
Możliwości elektronicznej teczki pracowniczej wychodzą poza tradycyjne zbieranie dokumentów. Jest to również platforma, za pośrednictwem której zarząd może komunikować pracownikom niezbędne regulaminy, polityki wewnętrzne i ich zmiany. Umożliwia również prosty sposób zweryfikowania, czy pracownicy zapoznali się w dokumentami.
Oczywiście, żeby elektroniczna dokumentacja pracownicza była zgodna z prawem, powinna spełniać określone warunki.
Informacje dotyczące wymogów prawnych prowadzenia dokumentacji pracowniczej online określa art. 94 pkt 9a Kodeksu pracy. Prawidłowo prowadzona dokumentacja pracownicza w wersji elektronicznej musi zawierać trzy podstawowe elementy:
Zgodnie z przepisami plik .xml jest obowiązkowym elementem dokumentu elektronicznego i powinien zawierać poniższe metadane:
Wzór dokumentu XML ze specyfikacją i strukturą techniczną pliku można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Przeniesienie dokumentacji pracowniczej do wersji elektronicznej niesie ze sobą wiele zalet, które zoptymalizują pracę w Twojej organizacji.
Dzięki temu praca zdalna, hybrydowa czy praca w delegacji stają się znacznie prostsze, procesy związane z obrotem dokumentów szybsze, a praca w organizacji wydajniejsza.
Każdemu z dokumentów można przypisać osoby, które będą miały do nich dostęp, tak samo jak każdy z pracowników będzie miał dostęp jedynie do tych folderów i dokumentów, do których wglądu został upoważniony. Dzięki temu odnalezienie odpowiedniego dokumentu dla danego pracownika to kwestia sekund - bez konieczności wertowania fizycznych teczek w firmowym archiwum.
Dzięki systemowi powiadomień, pracownicy będą wiedzieli, że czeka na nich dokument do zapoznania się lub podpisania, a managerowie i administracja zostanie poinformowana, gdy pracownik dokona akcji dotyczącej danego dokumentu.
Możliwość kontrolowania historii dokumentu sprawia, że masz całkowitą wiedzę na temat wszelkich zmian przeprowadzanych na pliku. W przypadku niejasności lub pytań zawsze wiesz, do kogo możesz się zwrócić z pytaniem, co usprawnia kwestie związane z zarządzaniem dokumentacją pracowniczą.
W elektronicznej teczce pracownika mogą się znaleźć trzy podstawowe rodzaje dokumentów, do których należą te związane z onboardingiem, dane osobowe pracownika oraz wewnętrzne polityki i regulaminy.
Wśród dokumentów dotyczących onboardingu, znajdują się: skierowanie na badania lekarskie, organizację szkolenia bhp, zgłoszenie pracownika do ZUS, przygotowanie kwestionariuszy, przygotowanie regulaminu pracy do zapoznania się dla pracownika, wewnętrzne regulaminy i instrukcje, opisy procedur i zalecenia.
Dowiedz się więcej na temat dokumentów w onboardingu!
Akta pracownicze podzielone są na części w ramach których pracodawca zbiera:
Dowiedz się więcej na temat akt pracowniczych!
Elektroniczna dokumentacja pracownicza to krok, który pomoże w rozwoju Twojej firmy, a jednocześnie pomoże zadbać o naszą planetę. Skorzystaj z dwutygodniowego okresu testowego i wypróbuj teczkę pracowniczą online z Calamari!.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nowości i zalet elektronicznego zarządzania pracownikami, obserwuj naszego bloga HR!
Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami