Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Czy posiadasz własną instrukcję obsługi? Work With Me – sposób na efektywny i dobrze skomunikowany zespół [podsumowanie wydarzenia]
2023-06-28
Czy posiadasz instrukcję obsługi... siebie? Wierzymy, że w idei Work with Me – przestrzeni, w ramach której pracownicy mogą zrozumieć, jak ze sobą współpracować – drzemie ogromny potencjał. 23 czerwca spotkaliśmy się z Dominiką Sawą, Kamilem Pukiem i Michałem Domańskim, którzy na co dzień korzystają z tego rozwiązania i odpowiedzieliśmy wspólnie na najczęściej zadawane pytania.
W ramach pierwszego wydarzenia LinkedIn Audio, Kasia Ubysz i Kamil Wojewoda rozmawiali z naszymi gośćmi o tym, czym jest dla nich instrukcja “Praca ze mną”, jak można ją wykorzystać do poprawienia współpracy i komunikacji w zespole, ale również o tym, jak jeszcze można używać tego narzędzia. Okazało się, że sposobów jest wiele i dotyczą nie tylko współpracy w zespole.
Przeczytaj podsumowanie naszej rozmowy i przekonaj się, dlaczego warto zainteresować się narzędziem Work with Me. Mamy też dla Ciebie coś ekstra – szablon z pytaniami, które zaimplementowaliśmy w Calamari.
Pytanie: Czym jest Work with Me
Work with Me to dokument ze spisaną listą zasad, według których dana osoba pracuje i którą może dalej udostępnić współpracownikom, by uniknąć niedomówień. To również zasady komunikacji, których nie trzeba nabywać z czasem, ale można poznać dużo szybciej. W przypadku zmian w zespołach, to spore ułatwienie, które nie tylko znacznie usprawnia komunikację, ale też przyspiesza realizację projektów.
W takim dokumencie znajdują się nie tylko informacje dotyczące stylu pracy i komunikacji. Warto tam spisać również swoje wartości i aspiracje – zasady, którymi kierujemy się w codziennej pracy. Work with Me pomaga lepiej zrozumieć siebie i innych.
Pytanie: Jak można wykorzystać Work with Me
Taki poradnik to przede wszystkim ogromna pomoc dla nowych pracowników, którzy zjawiają się w firmie, a także dla ich nowych zespołów. Wymienienie się wzajemnie swoim instrukcjami Work with Me pozwala szybciej odnaleźć wspólny język. Dla nowej osoby to również możliwość, aby zminimalizować stres związany z nowym środowiskiem, ludźmi i procesami, z którymi nie miała dotąd do czynienia.
Rozwiązanie sprawdza się idealnie w organizacjach międzynarodowych, w których różnice kulturowe mogą powodować nieporozumienia. Możliwość przeczytania Work with Me osoby, z którą się współpracuje, pozwala dostosować swój sposób komunikacji do drugiej osoby w taki sposób, by żadna ze stron nie czuła się niekomfortowo.
Ciekawym wykorzystaniem Manual of Me jest również użycie go jako modelu decyzyjnego, na podstawie którego łatwiej podjąć nam decyzję o tym, z kim chcemy nawiązać współpracę i na czym w tej pracy najbardziej nam zależy.
Chociaż Work with Me jest dokumentem subiektywnym, jest również dobrym źródłem informacji o pracowniku, dlatego sprawdzi się również jako wsparcie w rekrutacji.
W ten sposób szybciej można zorientować się, kim jest dana osoba oraz jaki ma charakter. Nie jest to oczywiście dokument, na podstawie którego należy decydować o odrzuceniu kandydata, jednak jest dodatkowym, poza CV i rozmową rekrutacyjną, źródłem informacji o niej, która pozwala zobaczyć daną osobą z szerszej perspektywy.
Bardzo ciekawe wykorzystanie Work with Me zaproponował Kamil:
Wykorzystanie dokumentu z pytaniami o pracownika jako referencje ułatwia uzyskanie odpowiedzi na te pytania, które z perspektywy przyszłego pracodawcy są najważniejsze. Jeśli na pytania te odpowie zarówno kandydat jak i jego poprzedni pracodawca, porównanie tych odpowiedzi będzie dodatkowym, wartościowym źródłem wiedzy, które pomoże zweryfikować, czy kandydat posiada wszystkie kompetencje, dzięki którym współpraca z nim będzie korzystna dla obu stron.
Work with Me to również informacja dla managera, w jaki sposób najlepiej zorganizować pracę zespołu. Umożliwia poznanie pracowników i dostosowanie swojego stylu komunikacji, by w najlepszy sposób przekazywać feedback.
Pytanie: Jakie pytania powinny znaleźć się w Work with me?
W Work with Me powinny znaleźć się takie informacje, dzięki którym osoby czytające będą mogli poznać autora dokumentu, jego style komunikacji i sposób pracy, aby wzajemnie się dotrzeć i sprawić, by komunikacja w zespole przebiegała sprawnie i bezproblemowo.
Z pewnością wśród pytań powinny znaleźć się te dotyczące predyspozycji komunikacyjnych – zarówno twarzą twarz, jak równie tej online i asynchronicznej.
W niektórych sytuacjach opisanie sposobu komunikacji asynchronicznej jest kluczowe.
Warto również uwzględnić sekcje, która pozwoli pokazać innym, w jaki sposób nas do czegoś przekonać. Wiedza na temat zorientowania na cel bądź ludzi również warta jest spisania. Podobnie jak pytania dotyczące stresu i krytyki.
Pytanie: Jak wprowadzić Work with Me do organizacji
Wprowadzenie takiego dokumentu do firmy stanowi wyzwanie, ponieważ wymaga przekonania wszystkich, że ma to wartość. Jeżeli ludzie nie będą rozumieli powodów i efektów wprowadzenia takiego rozwiązania, nie będą chcieli z niego skorzystać.
Przygodę z Work with Me w firmie warto więc zacząć od eksperymentowania w mniejszych zespołach.
Tworząc Manual of Me, należy jednak pamiętać o tym, że dokument powinien być przejrzysty i wszystkie informacje powinny być łatwe do odnalezienia. Nie trzeba pisać bardzo dużo, najważniejsze, by trafić w punkt.
Na zakończenie
Jak pokazała nasza rozmowa z gośćmi, Work with Me można wykorzystać na wiele różnych sposobów i czerpać z nich wiele benefitów. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Dominice, Kamilowi i Michałowi za podzielenie się swoim doświadczeniem i przemyśleniami w tym temacie, a Ciebie zapraszamy do stworzenia własnego szablonu korzystając z aplikacji Calamari lub na podstawie pytań z naszego produktu.
Zapraszamy Was do dołączenia do kolejnych spotkań LinkedIn Audio, o których będziemy informować na profilu Calamari.