Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Wysokie temperatury – szczególnie te powyżej 30 stopni – z jakimi zmagamy się w Polsce od kilku lat, mają wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników, a także ich zdrowie. Sprawdź, w jaki sposób pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy podczas upałów!

W związku ze zmianami klimatycznymi temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza pojawiają się w Polsce coraz częściej. Wysokie temperatury w dzień i tropikalne noce – które uniemożliwiają prawidłowy wypoczynek podczas snu ze względu na temperaturę przekraczającą 28 stopni Celsjusza – wpływają negatywnienie tylko na samopoczucie, ale także na wydajność w pracy.

W celu zapobiegania negatywnym skutkom pracy w wysokich temperaturach, należy wprowadzić odpowiednie procedury, dzięki którym pracownicy będą mogli należycie wykonywać swoje obowiązki i jednocześnie zachować dobre samopoczucie w pracy.

Sprawdź, w jaki sposób zadbać o pracownika podczas upałów, w jaki sposób poprawić komfort pracy zatrudnionych osób i jakie są prawne obowiązki pracodawcy w upalne dni.

OCIEPLENIE KLIMATU – EFEKTCIEPLARNIANY

Ocieplenie klimatu, w konsekwencji którego doświadczamy efektu cieplarnianego, ma ogromny wpływ na wszystkie sfery życia człowieka – w tym również na pracę. Szczególnie w okresie letnim, podczas którego w ostatnich latach w Polsce odnotowano temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, 

PRACA W UPAŁ – WPŁYW NA ZDROWIE CZŁOWIEKA

Ludzki organizm nie jest podatny na znaczne zmiany temperatury, z tego względu wolno przyzwyczaja się do zmian.Często występujące znaczne różnice temperaturowe, których doświadczamy na przełomie późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni, nie tylko zmniejszają produktywność pracowników, ale mogą być również groźne dla osób starszych lub cierpiących na przewlekłe choroby.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Poradnk Przedsiębiorcy podczas upałów produtywność podczas pracy spada o 20%. W związku z tym zapewnienie komfortowych warunków pracy leży w interesie pracodawcy.

PRACA W WYSOKICH TEMPERATURACH – OBOWIĄZEK PRACODAWCY

W zależności od rodzaju warunków pracy (typowe warunki pracy lub szczególne warunki pracy) pracodawca ma różne zobowiązania wobec pracowników w sytuacji, gdy temperatura przekracza określone w zasadach BHP normy.

W zasadach BHP nie została określona górna granica normy temperaturowej, w której dozwolona jest praca.Nie zostały również ustalone środki, które pracodawca jest zobowiązany do podjęcia. Zostały jednak podane zalecenia, których zastosowanie może poprawić komfort pracy zatrudnionych osób w upalne dni.

Praca podczas upału – zlecenia BHP

Zgodne w zaleceniami BHP pracodawca powinien podjąć czynności mające na celu poprawę warunków wykonywania pracy w przypadku, gdy:

  • temperatura na otwartej przestrzeni, na której pracownicy wykonują     swoje obowiązki przekracza 25 stopni Celsjusza
  • temperatura w przestrzeniach zamkniętych, w których pracownicy     wykonują swoje obowiązki przekraczać 28 stopni Celsjusza.

Pośród innych zaleceń znajduje się również zapewnienie pracownikom nieograniczonego dostępu do wody pitnej lub innych napojów, a także wydłużenie czasu przerw (tzw. przerwy regeneracyjne).

Prawa pracownika podczas pracy w upał

W przypadku upalnych dni, pracownik ma prawo do nieograniczonego dostępu do wody pitnej oraz (jeśli temperatura na zewnątrz przekroczy 25 stopni, a wewnątrz 28 stopni, do dodatkowych napojów). Dobrą praktyką – jednakże nie uznaną za obowiązek pracodawcy – jest przedłużenie przerw.

W trakcie upałów produktywność pracowników spada, w związku z tym kluczowym jest zapewnienie im możliwie najlepszych warunków pracy – klimatyzacji, wentylatorów, chłodzących napojów –które pomogą im zachować dobre samopoczucie podczas upałów.

PRACA PODCZAS UPAŁU – ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRACOWNIKA

Pracownicy wykonujący obowiązek w warunkach szczególnie niebezpiecznych powinni samodzielne dokonywać oceny swoich zdolności do pracy i w oparciu o nie podejmować odpowiednie decyzje.

Zgodnie z Kodeksem pracy możliwa jest sytuacja, w której pracownik powstrzymuje się od pracy (Art. 210 §1). W przypadku opuszczenia przez pracownika stanowiska pracy, powinien on pamiętać o poinformowaniu o tym przełożonego/pracodawcy. 

PRACA W UPALNE DNI – KONSEKWENCJE I GRZYWNY

W przypadku, w którym Inspektor Pracy stwierdzi, że pracodawca nie dopełnił obowiązku zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy, pracodawca może spodziewać się grzywny.

Warto wiedzieć, że zapewnienie napojów pracownikom jest sprawą realizowaną z urzędu – a nie na wniosek pracownika.

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

PODSUMOWANIE

Zapewnienie pracownikowi możliwie najlepszych warunków pracy podczas upałów leży w interesie pracodawcyi am wpływ na produktywność organizacji. Niedopełnienie obowiązku może z koleiskutkować grzywną w wysokości do 30 000 zł.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o obowiązkach pracodawcy względem pracownika, obserwuj naszego bloga HR, a jeśli chcesz podzielić się z nami swoim doświadczeniem w tym temacie, skontaktuj się z nami już teraz!

 

 

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!