Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Wraz z nagłym wzrostem popularność pracy zdlanej (na którą duży wpływ ma pandemia wirusa COVID-19), firmy stanęły przed nowym wyzwaniem - budowaniem i utrzymywaniem dobrych relacji pomiędzy pracownikami zdalnymi. Dzięki opisanym w artykule 19 grom integracyjnym dla zdalnych zespołów można łatwo sprostać temu wyzwaniu.

Od lat obserwować można coraz większy przyrost pracowników zdalnych na rynku pracy – z 5.2% w 2009 roku do 9% w 2019 r. W 2020 ich odsetek wzrósł jeszcze bardziej ze względu na pandemię koronawirusa. Wraz z popularyzacją telepracy wzrasta zapotrzebowanie na wiedzę, jak dobrze zintegrować zespół zdalnych pracowników. Poznaj listę 19 gier i zabaw integracyjnych, które sprawią, że Twoi podwładni będą zadowoleni i zaangażowani w swoją pracę.

Wiele osób nie było dobrze przygotowanych na nagłe przejście na telepracę z powodu wirusa COVID-19 i wiążące się z tym konsekwencje. Poczucie wyobcowania, utrudnienia techniczne związane z przygotowaniem tymczasowego domowego biura, zadbaniem o niezbędny sprzęt i wypracowanie nowych sposobów komunikacji w zespołach – to tylko część wyzwań, jakim musiały sprostać firmy i startupy na całym świecie.

W związku z tym, że praca zdalna ogranicza kontakt pomiędzy ludźmi, menedżerowie zespołów oraz dział HR muszą zadbać o dobre samopoczucie pracowników. Jednak wiele tradycyjnych gier team buildingowych nie sprawdzi się online. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę najciekawszych gier i zabaw integracyjnych dla dorosłych do rozegrania przez Internet, dzięki którym podniesiesz morale swojego zespołu.

Co to jest team building?

Team building – inaczej budowa zespołu, to proces mający na celu zmianę grupy niezależnych od siebie pracowników w zgrany, dobrze funkcjonujący zespół, który potrafi efektywnie współpracować by osiągać postawione cele.

Historia team buildingu sięga lat 20. XX wieku. Liczne badania pokazały, że dobra integracja zespołu ma kluczowe znaczenie dla budowania poczucia przynależności do grupy, wsparcia i spójności w firmie wynikającej ze wzmożonej interakcji pomiędzy pracownikami. Z tego powodu firmy zaczęły coraz częściej grupować podwładnych w zespoły i kłaść nacisk na rozwijanie współpracy pomiędzy członkami zespołu.

Dzięki team buildingowi można podnieść satysfakcję pracy podwładnych, poprawić wewnętrzną komunikację w firmie i jej reputację, zbudować zaufanie pomiędzy pracownikami i pozwolić im rozwinąć kompetencje miękkie. Skuteczna integracja zespołu sprawia, że jego członkowie dobrze się rozumieją, potrafią współpracować i optymalnie wykorzystywać swój czas, by osiągać najlepsze efekty.

Integracja pracowników nie oznacza jedynie zebrania grupy ludzi w jednym miejscu i pozostawienia ich samym sobie, by mogli porozmawiać. To cały zestaw narzędzi (takich jak gry i zabawy integracyjne) mających na celu zbliżyć do siebie pracowników i nauczyć ich, jak ze sobą współpracować. Skuteczny team building opiera się na przemyślanym, psychologicznym podejściu.

ft1

Dobrze zorganizowane zajęcia integracyjne dla pracowników mogą przynieść doskonałe efekty, jeśli będą odpowiednio przemyślane i dopasowane do potrzeb danej grupy. Poprzez serię zabaw, zagadek i wyzwań motywują do współpracy w naturalny sposób, pozwalają się zrelaksować i dobrze bawić, dzięki czemu wpływają nie tylko na współpracę w grupie, ale również na nastroje i morale poszczególnych jej członków.

Gry integracyjne dla dorosłych. Team building dla zdalnych pracowników z Calamari

Photo taken from Rawpixel

Czym jest wirtualny team building?

W przeciwieństwie do zabaw integracyjnych w formie tradycyjnej – rozgrywającej się zazwyczaj w biurze lub na wynajętej przestrzeni – team building online odbywa się poprzez różnego rodzaju narzędzia do komunikacji przez Internet. Mogą to być na przykład Slack, Google Meets, MS Teams czy Zoom. Spotkania odbywają się online, dzięki czemu pracownicy mogą brać w nich udział niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Wirtualne gry integracyjne pozwalają na poprawę relacji pomiędzy pracownikami niewielkim kosztem, co w przypadku firm bądź startupów, w których większość osób pracuje z zupełnie innych miejsc, często bardzo od siebie oddalonych, jest dużą oszczędnością kosztów. Również w czasie pandemii koronawirusa zabawy integracyjne online sprawdzą się doskonale – pozwolą ludziom na zrelaksowanie się w grupie współpracowników w bezpiecznych warunkach.

Zalety płynące ze skutecznych spotkań integracyjnych pracowników zdalnych

Badania pokazują, że niezaangażowani pracownicy, którzy czują się źle w miejscu pracy, osiągają znacznie gorsze wyniki, a firmy w których pracują uzyskują o 18% niższą produktywność i o 16% niższą rentowność. Dobre samopoczucie pracownika jest ważne, ale nie dla każdego jest wystarczającym warunkiem, aby zainwestować czas i pieniądze w częstą organizację team buildingowych aktywności. Dlatego prezentujemy listę korzyści zebranych na podstawie badania, które płyną z tego rozwiązania:

 • ulepszenie współpracy zespołów
 • poprawienie wewnętrznej komunikacji w firmie
 • uszczęśliwienie pracowników
 • pomoc w tworzeniu kultury organizacji
 • podnoszenie satysfakcji z pracy
 • poprawienie reputacji firmy (Employer Branding)
 • podnoszenie produktywności zdalnych zespołów
 • poprawianie stosunków pomiędzy menedżerami i ich zespołami
 • dawanie pracownikom ciekawych historii, którymi mogą podzielić się z bliskimi
 • rozwijanie kompetencji miękkich
 • budowanie zaufanie pomiędzy pracownikami

Skuteczny team building może wnieść wiele dobrego do każdej organizacji, a płynące z niego zalety będą miały wpływ nie tylko na dobre samopoczucie pracowników, ale również na wydajność firm i startupów.

19 najlepszych gier integracyjnych dla pracowników zdalnych

Zebraliśmy najciekawsze gry integracyjne online dla pracowników, do których przeprowadzenia wystarczy komunikator tekstowy, komunikator wideo i chęć do dobrej zabawy. Większość z propozycji nie wymaga dodatkowych akcesoriów, dzięki czemu można wypróbować je w swojej firmie i startupie, gdy tylko znajdzie się czas. Podzieliliśmy zabawy na różne kategorie, aby ułatwić wybrać takiego rodzaju gry, które przyniesie najwięcej korzyści danemu zespołowi pracowników.

Gry integracyjne – przełamywanie lodów i dobra zabawa

Świeży zespół? Nowe warunki? Pracownicy potrzebują czegoś pozytywnego na start! Oto lista zabawnych gier, dzięki którym będzie można ułatwić podwładnym przełamać pierwsze lody, poznanie się lepiej i spędzenie czasu w przyjemnej atmosferze.

Prawda czy wyzwanie

Prawda czy wyzwanie to jedna z najpopularniejszych gier i zabaw integracyjnych uwielbiana przez studentów na całym świecie. Zasady są proste: osoba staje przed wybraniem, czy chce odpowiadać na pytanie, czy woli wykonać zadanie. Po sprostaniu wyzwaniu wybiera kolejnego gracza i zadaje mu to samo pytanie: prawda czy wyzwanie?

Przebieg gry: Organizator wybiera gracza rozpoczynającego, który zadaje pytanie “prawda czy wyzwanie” wybranej przez siebie osobie. Gdy zapytany gracz wybierze, pytający wymyśla zadanie bądź pytanie, na które trzeba udzielić odpowiedzi. Następnie przedstawia je wybierającemu, a ten musi wykonać zadanie bądź udzielić odpowiedzi. Gdy to zrobi, wybiera kolejnego gracza, któremu zadaje pytanie, a potem wymyśla, w zależności od jego wyboru, pytanie bądź zadanie do wykonania.

Gra może się toczyć dowolny czas. W wersji biurowej warto ustalić zasady odnośnie pytań, by nie wprawiać graczy w zakłopotanie. Oto kilka przykładów pytań:

 • Na jakiej stronie internetowej marnujesz najwięcej czasu?
 • Ile masz w tej chwili otwartych kart przeglądarki?
 • Ile nieodebranych e-maili znajduje się w Twojej skrzynce?

Oraz zadań:

 • Pokaż nam swoją ulubioną książkę
 • Zrób szybko jakieś origami
 • Zacznij żonglować przynajmniej jednym przedmiotem, który masz pod ręką
 • Wymyśl pięć dziwnych zastosowań dla (spinacza, zszywacza, długopisu)
 • Zrób pantomimę, która opisuje dowolny przedmiot związany z naszą pracą
 • Pokaż nam jeden z przedmiotów, po który możesz sięgnąć bez wstawania z miejsca.

Łańcuch pytań

Prosta gra integracyjna na pandemiczny team building 2020 zarówno dla pracowników zdalnych jak i stacjonarnych. Nie wymaga żadnego przygotowania ani dodatkowych przedmiotów.

Przebieg gry: Pierwsza osoba zadaje pytanie, adresując je do innego gracza. Zadaniem następnej osoby jest odpowiedzenie na pytanie następnym pytaniem, które skieruje do kolejnego gracza.

Każda osoba ma 5 sekund na odpowiedź. Jeśli nie zdąży – odpada. Wygrywa osoba, która odpowiedziała na każde zadane jej pytanie. Jak to wygląda? Oto przykład:

Kamil: Mamy piękny dzień, nie sądzisz, Krzysiu?
Krzyś: Jak myślisz, co sprawia, że jest taki piękny, Maćku?
Maciek: Wybacz, odpisywałem na maila.

Jak widać, Maciek przegrał. Nie tylko ze względu na to, że skupiał się na czymś innym, bo w tej sytuacji mógłby wybrnąć w następujący sposób: “Przepraszam, co mówiłeś, Krzysiu?”

Dwie prawdy i kłamstwo

Gra, która nie wymaga specjalnego przygotowania i opiera się na słowach, dzięki czemu nadaje się na firmowy team building pracowników zdalnych, ponieważ można ją rozegrać w każdej chwili.

Przebieg gry: Gracz podaje pozostałym trzy fakty na swój temat: dwa z nich mają być prawdą, a jedno musi być kłamstwem. Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie, które ze stwierdzeń jest fałszywe. Gdy minie tura jednego gracza, przechodzi na kolejnego. Można przeprowadzić dowolną liczbę rund.

Na przykład:

 • Gdy byłem mały, ukradłem butelkę coli ze sklepu.
 • Znam język migowy.
 • Nigdy nie jadłem królika.

Jedno ze stwierdzeń to kłamstwo. Gracze muszą zdecydować, które. Jeśli im się uda, zdobywają punkt.

Dzięki tej grze integracyjnych można pomóc pracownikom poczuć się swobodnie w swoim środowisku, eliminując poczucie niezręczności. Gra pomoże również lepiej się poznać od strony, od której zazwyczaj nie opowiada się o sobie tak łatwo.

Integracyjne bingo online

Jedną z zabawnych gier na przełamanie lodów wśród zespołów zdalnych jest bingo. Gra popularna na całym świecie, która w wielu wariacjach występuje jako zabawa tematyczna, doskonale sprawdzi się jako gra integracyjna wprowadzająca przyjazną, humorystyczną atmosferę w zespole.

Przebieg gry: Na kartę do bingo organizator nanosi popularne stwierdzenia, opisy zachowań lub przedmioty, które są częstymi elementami wideokonferencji. Na przykład:

 • “Czy mnie słyszycie?”
 • “Czy widać mój ekran?”
 • “Przepraszam, miałem wyłączony mikrofon”
 • “Użycie emoji w mailu”
 • “Przerwa na kawę”

Następnie, podczas konferencji wideo lub innego określonego czasu (może to być nawet cały dzień pracy – wszystko zależy od potrzeb grupy), gracze wykreślają z listy te pozycje, które odnoszą się do sytuacji zaistniałych podczas spotkania. Oto przykład:

Jeśli podczas wideokonferencji jeden z uczestników przeprosi za wyłączony mikrofon, na karcie bingo należy zakreślić pozycję “Przepraszam, miałem wyłączony mikrofon”. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zakreśli wszystkie pola na karcie lub ta, która zakreśli ich najwięcej.

Stwierdzenia do gry można wymyślić samodzielnie, dostosowując je w zależności od rodzaju branży, działu czy charakteru zespołu. Można również skorzystać z jednego z gotowych wzorów dostępnych w Internecie.

Jak dobrze się znacie?

Gra integracyjna, która pomaga ludziom lepiej się poznać i odnaleźć w zespole. Pracownicy odpowiadają na pytania, a zadaniem innych jest przyporządkowanie odpowiedzi do właściwej osoby. Grę można przeprowadzić zarówno na wideoczacie jak i na czacie tradycyjnym, na przykład na kanale Slack.

Przebieg gry: Na kilka dni przed rozpoczęciem zabawy organizator wysyła pracownikom listę pytań, na które mają odpowiedzieć. W dzień gry prowadzący odczytuje pytanie, a potem podaje odpowiedź jednego z pracowników, ale nie mówi którego. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, kto udzielił odczytanej odpowiedzi. Gdy każdy z graczy wybierze, do kogo należała odpowiedź, prowadzący informuje ich, czy mieli rację.

Gra może toczyć się do momentu wykorzystania wszystkich pytań i odpowiedzi. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Wszyscy pozostali gracze, ze zwycięzcą włącznie, zyskają jednak coś bardziej wartościowego niż wygrana – lepiej poznają swoich współpracowników.

Emotikonowy quiz

Jeszcze kilka lat temu ludzie nie czuli się swobodnie w kwestii wysyłania emotikon w korespondencji służbowej, jednak dziś jest to już codziennością. Wszyscy wiedzą na ile mogą sobie pozwolić. Warto więc wykorzystać te popularne minki w grze integracyjnej pracowników. Szczególnie tych zdalnych, którzy właśnie za ich pośrednictwem nadają emocjonalnego zabarwienia swoim wypowiedziom.

Przebieg gry: Każdy z pracowników robi screena widoku swoich najczęściej używanych emotikon z wybranego komunikatora. Zadaniem innych graczy jest odgadnięcie 5 najczęściej używanych emotikon przez danego pracownika. Gdy gracze oddadzą głosy odnośnie jednego z pracowników, ten pokazuje im swojego screena i porównują wyniki. Grę można przeprowadzić poprzez dowolny komunikator pisemny bądź do wideokonferencji.

Rzeczy…

“Rzeczy…” to prosta zabawa, która pozwala pracownikom dowiedzieć się o sobie kilku ciekawostek. Zdania w grze formułuje się poprzez rozpoczęcie zdania od słowa “Rzeczy…” i dodania członu, do którego mają odnieść się pozostali uczestnicy gry. Na przykład:

 • Rzeczy, które mój pies chciałby zjeść na śniadanie
 • Rzeczy, które chcesz robić podczas kolejnej wideokonferencji

To świetna integracja pracowników poprzez zabawę, która w dobrych rękach może przynieść wiele informacji na temat potrzeb i pragnień podwładnych – również względem samej pracy.

Przebieg gry: Prowadzący rozpoczyna zabawę, czytając pytanie, a zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odpowiedzenie na nie i przesłanie anonimowych odpowiedzi do prowadzącego. Gdy zbierze wszystkie, odczytuje je na głos, a gracze wybierają, która osoba udzieliła danej odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź pracownik otrzymuje punkt. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej punktów.

Wehikuł Czasu

Gra, która sprawdzi się w przypadku nowych zdalnych pracowników, którzy nie mieli jeszcze okazji lepiej się poznać. Pozwala dowiedzieć się więcej na temat innych osób w luźnej, sprzyjającej otwartości atmosferze.

Przebieg gry: Prowadzący przygotowuje listę pytań do zadania pracownikom. Na początku każdej rundy odczytuje pytanie, którego formuła wygląda następująco:

“Gdybyś miał/a wehikuł czasu…”

Na przykład:

 • Gdybyś miał/a wehikuł czasu, jakie wydarzenie ze swojego dzieciństwa byś zmienił/a?
 • Gdybyś miał/a wehikuł czasu, kogo z przeszłości chciałbyś/chciałabyś spotkać?

Pracownicy odpowiadają kolejno na pytania. Odpowiedzi nie muszą być poważne, ale powinny być szczere – dzięki temu współpracownicy mają okazję dowiedzieć się, co ich wzajemnie interesuje, co jest dla nich ważne i w jaki sposób patrzą na świat.

Coś wspólnego

Gra stworzona z myślą o pracownikach zdalnych, która pozwala lepiej się poznać, zrozumieć i znaleźć w firmie bądź startupie osoby, które mają podobne zainteresowania.

Przebieg gry: Uczestnicy zabawy integracyjnej spotykają się na czacie. Pierwszy z graczy wysyła zdjęcie prezentujące coś z jego najbliższego otoczenia, co uważa za ciekawe i warte podzielenia się: ładnie rozwijającą się roślinkę, śpiącego na laptopie kota czy kolekcję pucharów sportowych. Kolejna z osób również odpowiada zdjęciem, jednak powinno się na nim znaleźć coś, co znalazło się na zdjęciu poprzedniej osoby – może być to nawet drobny szczegół.

Na przykład: Jeśli pierwsza osoba pokazała swoje puchary na tle obrazu olejnego, kolejny z graczy może zrobić zdjęcie olejnego obrazu, w kadr którego wkradnie się kocia łapa, która będzie tematem zdjęcia kolejnego pracownika.

Zabawa nie tylko pozwala ludziom lepiej zrozumieć, co jest dla nich wzajemnie ważne, ciekawe i jak patrzą na świat, ale zmusi ich również do skupienia się na szczegółach, dzięki czemu będą mogli dowiedzieć się rzeczy, które w innych sytuacjach, rozmowach bądź zabawach mogą umknąć uwadze.

Rozmowy przy Donucie

Ze względu na to, że pracownicy zdalni nie mają możliwości plotkowania ze sobą przy automacie z wodą, w kuchni czy łazience, warto zadbać o zapewnienie im tego typu przestrzeni na firmowym czacie. Oczywiście samo założenie kanału nie wystarczy, na szczęście jest rozwiązanie: aplikacja Donut możliwa do pobrania na komunikator Slack.

Donut automatycznie łączy uczestników czatu w pary i planuje dla nich trzydziestominutowe wideokonferencje. Pary wybierane są losowo, dzięki czemu pracownicy mogą w formie relaksującej zabawy lepiej poznać te osoby, z którymi nie mają okazji współpracować na co dzień. Należy jednak pamiętać, by przed wprowadzeniem Pączka poinstruować podwładnych, by podczas rozmów skupili się na tematach prywatnych – wideorozmowy nie mają być bowiem przedłużeniem spotkań dotyczących projektów.

Gry integracyjne dla pracowników zdalnych, które pomogą podnieść produktywność zespołu i wydajność firmy. Team building z Calamari
Photo taken from Stockvault

Gry integracyjne – kooperacja i współpraca w zespole

Nowy zespół pracowników potrzebuje się zapoznać, by współpraca w zespole przebiegała sprawnie? Oto kilka przykładowych gier i zabaw na team building, dzięki którym pracownicy będą mieli okazję poćwiczyć drużynowe działanie.

“Czy mnie słychać?”

“Czy mnie słychać” to jedna z najczęściej wybieranych gier integracyjnych dla dorosłych przeprowadzana w 100% przez Internet jako część wideokonferencji. By w nią zagrać potrzeba Artystów i Opisującego. Zadaniem Opisującego jest wyjaśnienie Artystom, co mają rysować, wykorzystując jedynie słownictwo związane z geometrią. Na przykład:

 • “Narysuj dwa duże kwadraty, a potem dodaj do nich u góry linię pod kątem 90 stopni.”
 • Nie możesz jednak użyć sformułowania typu “narysuj literę A”.

Rozgrywkę można prowadzić przez dowolny czas. Każdą rundę należy rozegrać w ciągu 3 minut.

Przebieg gry: Opisujący losuje przedmiot do opisania i zaczyna go opisywać zgodnie z zasadami. Artyści mają trzy minuty, by narysować poprawnie przedmiot Opisującego. Po upłynięciu czasu podlicza się punkty:

Opisujący dostaje punkt za każdego artystę, który poprawnie odgadł opis. Każdy Artysta, który udzielił poprawnej odpowiedzi, również otrzymuje punkt. Pod koniec gry podlicza się punkty. Wygrywa osoba, która zbierze ich najwięcej.

ft2

Wirtualna Mafia

Mafia to gra bazująca na podstępach i taktykach manipulacji. Jako że rozgrywka opiera się głównie na mówieniu, jest to prosta i wciągająca zabawa na team building dla zespołu zdalnego. Można ją rozegrać na chacie bądź wideokonferencji.

W Mafię najlepiej grać w grupie od 5 do 16 osób. Jeśli graczy jest więcej, najlepiej podzielić ich na mniejsze grupy. Od wielkości zespołu zależy, ile osób w grupie będzie należało do mafii:

 • 6-7 graczy – 2 osoby z mafii
 • 8-10 graczy – 3 osoby z mafii
 • 11-13 graczy – 4 osoby w mafii
 • 14-16 graczy – 5 osób w mafii

Dodatkowo w każdej grze musi zostać wybrany jeden Komisarz, jeden Lekarz, jeden Ojciec chrzestny i jeden Consigliere. Pozostali członkowie zabawy niebędący członkami mafii, zostają radnymi.

Przed rozpoczęciem gry organizator przypisuje uczestnikom role lub pozwala im je wylosować. Każda rola ma swoje specjalne możliwości:

 • Komisarz Cattani – jedna z kluczowych ról w grze. W nocnej fazie rozgrywki wskazuje mieszkańca miasta i dowiaduje się, czy należy do mafii
 • Lekarz – może ochronić jednego członka Rady Miasta, pod warunkiem, że wybierze osobę, która miała odpaść. Jeśli wskaże inną osobę, nic się nie dzieje
 • Radni – zwykli gracze, mieszkańcy miasta
 • Mafia – mogą być to zwykli członkowie mafii lub posiadający dodatkowe umiejętności
 • Ojciec chrzestny – najwyższa pozycja w hierarchii mafii, osoba decyzyjna
 • Consigliere – druga najważniejsza pozycja w mafii, podejmuje decyzję o eliminacji gracza, gdy odpadnie Ojciec chrzestny
 • Żołnierz mafii – najniższa ranga w hierarchii mafii

Poza rolami graczom można również przypisać dodatkowe umiejętności, które nie są ogłaszane jawnie:

 • Mleczarz – raz w trakcie gry może przywrócić do życia zabitego gracza
 • Terrorysta – jeżeli zostanie zabity, może wybrać drugiego gracza, który odpadnie razem z nim
 • Cudotwórca – raz w ciągu gry może uratować kogoś od śmierci (oprócz siebie)
 • Grabarz – raz w ciągu gry może się ujawnić i zabić jedną osobę
 • Sędzia – raz w ciągu gry może skorzystać w trakcie losowania z podwójnego głosu
 • Kolejarz – w nocy wybiera gracza, którego wywozi w podróż. Gracz ten traci prawo głosu w kolejnym głosowaniu
 • Barman – w nocy upija wybraną osobę. Jeśli jest to osoba z mafii, w turze odpada inna osoba niż ta wybrana przez mafię
 • Łowca – gdy zostanie wybrany w głosowaniu, może zabić dowolnie wybraną osobę
 • Kurtyzana – wie wszystko o wszystkich przez cały czas rozgrywki
 • Czarodziej – raz w ciągu gry może zmienić role dowolnym dwóm osobom
 • Szantażysta – osoba wskazana przez tego gracza musi go chronić w dyskusji w najbliższej turze
 • Szalony sędzia – raz w ciągu gry w fazie nocy może zabić jedną osobą

Przebieg gry: Gra dzieli się na dwa etapy. W pierwszym etapie – nocnym – miasto zasypia. Gracze zamykają oczy i "śpią". Następnie budzi się lekarz, który wybiera osobą do uchronienia przed mafią. Następnie budzi się komisarz i wybiera, kogo rolę chce poznać. W kolejnym kroku budzi się mafia. Jej członkowie otwierają oczy i wybierają ofiarę, która ma odpaść. Gdy wybiorą, dają znać prowadzącemu i wracają do snu.

Następnie przychodzi kolej na graczy z umiejętnościami specjalnymi, np. grabarza lub barmana. Mistrz gry pyta, czy ktoś chce wykorzystać swoją umiejętność i wtedy gracze zgłaszają się i wykonują ruch. Gdy każdy chętny wykona ruch, mistrz gry ogłasza koniec fazy nocnej.

Etap drugi – dzień – rozpoczyna się od przekazania graczom informacji o tym, co wydarzyło się w nocy: wyeliminowanie kogoś przez mafię, użycie specjalnych zdolności. Na koniec podaje liczbę pozostałych mieszkańców miasta i członków mafii. Następnie gracze zaczynają dyskutować o tym, kto i dlaczego może należeć do mafii. W ciągu 5 minut na zastanowienie wytypować można maksymalnie 3 osoby.

Wybrane osoby – oskarżeni – mają możliwość bronienia się, każdy z graczy dostaje na to minutę. Następnie gracze głosują na osobę, która ma odpaść. Uczestnik, który zbierze ponad 50% głosów zostaje wyeliminowany z gry i zdradza, jaką pełnił rolę. Po głosowaniu ponownie nadchodzi faza nocna. Gra toczy się do momentu wyeliminowania wszystkich osób z mafii bądź Rady miasta.

Wojna na arkusze kalkulacyjne

Integracja w zespole poprzez spreadsheety to połączenie team buildingu i zdobywania praktycznych umiejętności, która sprawdzi się dla pracowników zdalnych i biurowych. Do jej przeprowadzenia wystarczy program do wspólnej pracy nad arkuszem kalkulacyjnym – np. Google Sheets – oraz wybranie motywu zabawy: wybierz swoją przygodę, generator przepisów i tym podobne.

Przebieg gry: Zadaniem graczy jest w ciągu 30 minut rozgrywki stworzenie w arkuszu kalkulacyjnym narzędzia, które będzie pasowało do wybranego wcześniej motywu. Wygrywa to narzędzie, które będzie najlepsze, ale tak naprawdę w tej grze wygrywa każdy – poprzez poznawanie tajników arkuszy kalkulacyjnych, które znacznie usprawnią codzienną pracę.

Na przykład: Wymarzone wakacje Gracze zajmują się tworzeniem narzędzia, które pomaga wybrać najlepszy pomysł na wakacje na podstawie formatowań i formuł dostępnych w arkuszu kalkulacyjnym, dzięki którym możliwe będzie wybranie na podstawie daty najlepszego miejsca pod względem np. kosztów, średniej temperatury w danym okresie, liczby turystów w wybranym czasie.

Do komunikacji podczas tworzenia programu można wykorzystać aplikację do wideokonferencji: Zoom, Google Meets, Skype i inne.

Wspólne opowiadanie historii

Gra integracyjna, która sprawdza się zarówno w świeżych, jak i w znających się od dawna, zespołach pracowników zdalnych. Pozwala puścić wodze fantazji, rozwijać kreatywność, a jednocześnie pomaga ludziom wypracować metody skutecznej współpracy.

Przebieg gry: Prowadzący tworzy pokój na wideoczacie, do którego dołączają osoby biorące udział w grze. Następnie ustalana jest kolejność odpowiedzi. Prowadzący rozpoczyna grę poprzez wymyślenie pierwszego zdania historii. Następna osoba musi dodać kolejne zdanie bądź jego część w taki sposób, by nawiązywało do poprzedniego i składało się w historię mającą sens.

Na przykład:
Osoba 1: Dawno dawno temu, w małym mieście niedaleko morza żył kulawy mężczyzna
Osoba 2: Mężczyzna kulał, ponieważ walczył na wojnie i oberwał granatem, przez co musieli wyciąć połowę mięśni jego uda.
Osoba 3: Mężczyzna o imieniu Kacper nie poddał się, a jego wojenne rany zainspirowały go do otworzenia firmy zajmującej się fizjoterapią w morskiej wodzie.

Żeby urozmaicić tę grę integracyjną jeszcze bardziej, można ustalić motyw przewodni historii bądź jakiś konkretny jej punkt, do którego w trakcie gry, zdanie po zdaniu, muszą dotrzeć uczestnicy zabawy.

Team buildingowe gry dla pracowników zdalnych. Podnieść efektywność pracy swojego zespołu dzięki grom integracyjnym z Calamari
Photo taken from Rawpixel

Gry integracyjne – łamigłówki i zagadki dla dorosłych

Pracownicy lubią podejmować wyzwania? Oto lista integracyjnych zabaw, które zapewnią podwładnym zdrową dawkę umysłowej gimnastyki i wciągającej zabawy.

Rysunkowe kalambury

Zabawy integracyjne dla dorosłych to również okazja, by rozwijać umiejętności artystyczne. Dzięki wykorzystaniu internetowych platform, takich jak Kurnik, można wdrożyć tę zabawę jako grę integracyjną dla zdalnych pracowników. Dobrze znana formuła dostępna w różnych wydaniach online pozwala na pracę drużynową i dobrą zabawę na odległość sprzed ekranu komputera.

Przebieg gry: Uczestnicy dzielą się na kilkuosobowe zespoły, w ramach których rozgrywają kolejne rundy gry. Wybrany gracz rysuje wylosowane hasło do przedstawienia. Pozostali gracze próbują je odgadnąć.

Za każde poprawnie odgadnięte hasło uczestnicy zyskują jeden punkt. Po rozegraniu odpowiedniej liczby rund – z reguły po 3 hasła na gracza – drużyny spotykają się na wspólnym kanale i porównują wyniki. Wygrywa ta z drużyn, która zdobędzie więcej punktów.

Żółta łódź podwodna

Oryginalna gra, która sprawi, że zwykłe wideokonferencje ze zdalnym zespołem staną się znacznie zabawniejsze. W jaki sposób?

Przebieg gry: Każdy z pracowników zdalnych musi zrobić łódź podwodną. Może ją wykonać z papieru, tektury, plastiku, butelek, puszek – dowolnego materiału. Celem gry jest pokazywanie swojej łodzi podwodnej podczas wideokonferencji w taki sposób, by nikt nie zwrócił na nią uwagi. Za każdym razem, gdy się to uda, gracz zdobywa punkt.

Jeśli ktoś zauważy łódź któregoś z uczestników zabawy, eliminuje go z dalszej rozgrywki. Gra toczy się do momentu, aż odpadną wszyscy gracze. Wtedy następuje podliczenie punktów i przyznanie nagrody osobie, która zebrała ich najwięcej.

ft3

Kosmici wylądowali

Przyjemna gra, która nie tylko pozwala zacieśnić więzi pomiędzy pracownikami, ale również lepiej zrozumieć cele i wartości, jakimi kieruje się organizacja, dla której pracują. Dla działu HR i kadry zarządzającej jest to też dobra okazja, by dowiedzieć się, jakie pracownicy mają zdanie na temat organizacji.

Przebieg gry: Kosmici wylądowali na Ziemi. Okazuje się jednak, że nie znają Polskiego! Zadaniem grupy jest przedstawienie kosmicie firmy w taki sposób, by zrozumieli, czym się zajmuje i jakie wyznaje wartości.

Graczy należy podzielić na mniejsze grupy (4-5 osobowe). Każda z drużyn musi wybrać pięć symboli, które wykorzystają do opisania kosmicie firmy. Wygrywa drużyna, która zdaniem prowadzącego najlepiej poradzi sobie z zadaniem.

Na przykład: Firma zajmująca się sprzedażą luksusowych ubrań i biżuterii. Do opisania jej można użyć symbolu: pieniędzy, koszulki, spodni, spódnicy, uśmiechu i pierścionka.

Powerpointowe karaoke

Integracyjna zabawa, która pomoże pracownikom pobudzić kreatywność i poćwiczyć coś, co zarówno w pracy zdalnej, stacjonarnej jak i w codziennym życiu, z pewnością się przyda: sztukę improwizacji. Grę można przeprowadzić za pośrednictwem wideokonferencji lub stacjonarnie.

Przebieg gry: Organizator tworzy prezentacje zawierające różne przypadkowe slajdy, które nie muszą być ze sobą w żaden sposób powiązane. Każdy z uczestników otrzymuje prezentację zawierająca 4-5 slajdów.

Zadaniem gracza jest zaprezentowanie ich bez żadnego wcześniejszego przygotowania. Będzie się to jednak wymagało wyobraźni i pomysłowości. Wygrana? W tej grze nie wybiera się zwycięzców, liczy się dobra zabawa i kreatywność!

Konkurs szybkiego pisania

Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze bardzo przydaje się w codziennej pracy biurowej, dlatego warto połączyć ćwiczenie szybkiego pisania z team buildingiem pracowników zdalnych. Do przeprowadzenia gry wykorzystać można jedno z darmowych narzędzi dostępnych online, takich jak 10fastfingers umożliwiających wybranie języka, w którym przeprowadzany będzie test szybkości.

Przebieg gry: Każda z osób wchodzi na stronę i przeprowadza minutowy test szybkości pisania w ustalonym wcześniej języku. Po zakończeniu rundy gracze robią zrzut ekranu swoich wyników i publikują je we wcześniej ustalonym miejscu (na kanale na Slacku, w spreadsheetcie, na wideokonferencji). Wygrywa osoba, która miała najlepszy wynik.

Konkurs szybkiego pisania to świetna okazja, by zachęcić pracowników do przyjaznej rywalizacji podczas pracy zdalnej. By podnieść atrakcyjność zabawy, można ją nieco urozmaicić i podzielić pracowników na drużyny, w ramach których wyniki graczy w każdej rundzie będą się sumowały. W tej grze każdy wygrywa, bo może zyskać cenną umiejętność szybkiego pisania na komputerze.

Podsumowanie

Zadbanie o dobrą komunikację w zespole zdalnych pracowników pomoże zapewnić podwładnym lepsze samopoczucie, a także sprawi, że praca grupy stanie się dużo bardziej produktywna. Skutecznym sposobem na wzbudzenie w pracowniku poczucia przynależności do zespołu i zaangażowania do pracy są gry i zabawy na team building, dzięki którym niewielkim kosztem można podnieść efektywność ludzi i zbudować w oczach podwładnych wizerunek firmy dbającej o ich interesy i morale.

Podobało Ci się nasze zestawienie? Nie przegap kolejnych artykułów, w których znajdziesz najciekawsze pomysły na team building w swojej organizacji!

Sprawdź również naszą prezentację o grach na team-building w Slide Share!

https://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/key/DzTxIzXorgjk85

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!