Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Z pewnością każdy specjalista HR, Employer Brandingu, Rekrutacji, Kadr i HRBP wie, jak ważne jest ciągłe poszerzanie wiedzy i śledzenie najnowszych trendów w branży. Właśnie dlatego zwróciliśmy się bezpośrednio do Was – ekspertów i pasjonatów zarządzania zasobami ludzkimi – aby dowiedzieć się, które książki, wydane w ubiegłym roku, najbardziej przypadły Wam do gustu i które polecacie swoim kolegom z branży.

Odpowiedzi, które otrzymaliśmy, pokazały, jak rozwija się dziedzina HR. Spośród wszystkich rekomendacji, które do nas napłynęły, wybraliśmy pięć książek HR wydanych w 2023 roku, które wyróżnialiście najczęściej. Czy już miałaś/eś okazję je przeczytać? Czy znajdą się one na Twojej liście must-read tego roku?

A już za kilka dni zapraszamy do lektury zestawienia, w którym zaprezentujemy polecane przez Was książki w ramach 6 kategorii:

📖 Najczęściej polecane książki o HR

📖 5 najczęściej polecanych książki o Employer Brandingu

📖 4 książki dla rekrutera i sourcera

📖 3 książki polecane dla HRBP

📖 5 zagranicznych książek, które powinien przeczytać każdy z HR

📖 9 polecanych książek, które poszerzą Twoje horyzonty

Zapisz się na dole strony by otrzymać powiadomienie o tym poście 📩

A teraz przejdźmy do rzeczy:

5 polecanych książek o HR wydanych w 2023

książka o onboardingu Maja Gojtowska

“Onboarding pracowników. Aby początek nie był końcem” Maja Gojtowska

Ten praktyczny przewodnik oferuje unikalne spojrzenie na proces wdrażania nowych pracowników. Autor, Maja Gojtowska, dzieli się sprawdzonymi metodami zapewnienia, że początek pracy nie oznacza szybkiego końca. Książka wyróżnia się szczegółowymi case studies i konkretnymi poradami, które są przydatne zarówno dla HR-owców, jak i menedżerów.

Za co ją polecacie:

 • „Napisana bardzo przystępnie, samo mięso i dużo caseów.”
 • „Ogrom praktyki spisanej prostym językiem. Nie mogłam skonczyć jej czytać.”
 • „Dużo ciekawych przykładów z naszego, polskiego podwórka.”

Employer Branding Jabłonowski Sander

“Employer branding. Praktyczny podręcznik” Edyta Sander, Mateusz Jabłonowski

To kompleksowe źródło wiedzy na temat budowania marki pracodawcy. Autorzy, Edyta Sander i Mateusz Jabłonowski, łączą teorię z praktyką, prezentując strategie, które realnie wpływają na postrzeganie firmy na rynku pracy. Książka wyróżnia się praktycznymi przykładami i zastosowaniem najnowszych trendów w employer brandingu.

Za co ją polecacie:

 • „Najnowsze trendy w budowaniu wiarygodnej i pozytywnej opinii na temat pracodawcy.”
 • „Trafność spostrzeżeń i wskazówki, jak robić dobry EB.”
 • „To jedna z nielicznych ksiazek EB dzięki której nawet doswiadczeni EBowcy mogą sie czegos nauczyć.”

książka o rekrutacji: Biblia Rekrutacji Natalia Bogdan

“Biblia rekrutacji” Natalia Bogdan

Ta książka jest nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego rekrutera. Natalia Bogdan, ekspertka w dziedzinie HR, dzieli się kompleksowym podejściem do procesu rekrutacji. Charakterystycznym elementem jest bogactwo praktycznych wskazówek, które pomogą w znalezieniu i zatrudnieniu najlepszych talentów na rynku.

Za co ją polecacie:

 • „Ujednolicenie i zebranie wiedzy na temat rekrutacji w jednym miejscu.”
 • „Merytoryka, konkretne informacje i przykłady, które świetnie nawiązują do pracy w HR.”

Zaangażowany Zespół

“Zaangażowany zespół” Anna Sarnacka-Smith, Bradley Smith

Ta książka to klucz do zrozumienia, jak tworzyć i utrzymać wysoko zaangażowane zespoły. Autorzy, Anna Sarnacka-Smith i Bradley Smith, z sukcesem łączą teorię z praktyką, przedstawiając skuteczne metody budowania zaangażowania pracowników. Wyróżnia się ona podejściem holistycznym, obejmującym zarówno aspekty psychologiczne, jak i praktyczne narzędzia.

Za co ją polecacie:

 • „Zastanawiasz się, czemu w tej samej pracy jedni są pełni zaangażowania, a inni nie? Ta książka udzieli Ci odpowiedzi.”
 • „Pierwsza pozycja, która wyjaśniła mi, skąd bierze się różnica w poziomie zaangażowania pracowników, ale też pokazuje przyczyny jego zmian.”

Employee Journey ścieżka pracownika

“Employee journey. Od rekrutacji do ostatniego dnia w pracy” Artur Dzięgielewski

Autor zapewnia kompleksowe spojrzenie na cały cykl życia pracownika w organizacji. Książka wyróżnia się tym, że porusza każdy etap współpracy z pracownikiem, od rekrutacji po zakończenie współpracy, oferując praktyczne porady i strategie poprawiające doświadczenie pracownicze.

Za co ją polecacie:

 • „Podobało mi się zebranie wszystkich najważniejszych informacji według podróży pracownika przez kolejne etapy życia w firmie”
 • „Ciekawie opracowana książka z wieloma schematami, opisami i informacjami, a także miejscem na własne notatki.”

Czy macie je wszystkie na swoich półkach?

Wróć za tydzień, by poznać inne polecane książki dla specjalistów HR! Zapisz się do naszego newslettera by nie przegapić premiery!

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!