Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Polityka nieograniczonego urlopu staje się coraz bardziej popularna w USA. Firmy o światowej renomie, takie jak Netflix czy Kickstarter, wprowadziły nielimitowany urlop do swoich struktur, ciesząc się pozytywną reakcją pracowników. W jaki sposób działa polityka nielimitowanego urlopu i czy rzeczywiście ma pozytywny wpływ na pracę zespołu?

Zapytaliśmy klientów Calamari o ich doświadczenia w tej kwestii i oto czego się dowiedzieliśmy!

Głos innowacji – klienci Calamari

Pośród klientów naszego systemu HR do ewidencji czasu pracy i elektronicznych wniosków urlopowych mamy prawdziwych pionierów HR. Prowadzą firmy i startupy na całym świecie, a najnowsze trendy szybko stają się dla nich codziennością. Niektórzy z nich wprowadzili już w swoich organizacjach politykę nielimitowanego urlopu kilka miesięcy temu, inni mają z nią do czynienia od lat, nim jeszcze zyskała popularność.

Czytając o doświadczeniach firm gigantów, byliśmy niezwykle ciekawi tego, jak nielimitowany urlop funkcjonuje w mniejszych, dobrze prosperujących organizacjach odnoszących sukcesy na rynku. Oto, czego dowiedzieliśmy się od firm, które zaufały naszemu systemowi HR!

Co to jest nielimitowany urlop i na czym polega?

Polityka nielimitowanego urlopu zakłada, że każdy z pracowników może wziąć w ciągu roku tyle dni wolnych, ile jest mu potrzebnych, pod warunkiem, że pozostanie produktywny. Taki urlop rozumie się jako czas płatny czas wolny od pracy.

Brzmi jak marzenie, prawda? Jednak by otrzymać taki urlop, należy spełnić pewne warunki. Jeden z naszych klientów opowiada:

U nas właściwie nie ma konkretnych reguł. Prosimy jedynie o poinformowanie managera wcześniej, jeśli urlop ma trwać dłużej niż 2 tygodnie. Co ważne – pracownicy nie proszą o pozwolenie, manager prosi tylko o czas potrzebny odpowiednie na delegowanie pracy.

Inny z klientów wprowadził w swojej organizacji bardziej rygorystyczne zasady:

Chociaż nasza firma rozumie, że w niektórych przypadkach czas wolny będzie nieplanowany, w przypadkach, w których jest to możliwe – czas wolny należy zaplanować z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wnioski o czas wolny należy składać do kierowników do zatwierdzenia. Menedżerowie zatwierdzają prośby o urlop w oparciu o indywidualne wyniki pracy pracownika i potrzeby biznesowe firmy. Pracownicy mogą jednocześnie prosić o maksymalnie 2 tygodnie ciągłego urlopu. Prośby o więcej niż 2 tygodnie muszą zostać sprawdzone przez kierownika i dział kadr. Chociaż wnioski o urlop dłuższy niż 2 tygodnie mogą zostać zatwierdzone, czas przekraczający 2 tygodnie może w pewnych przypadkach zostać uznany za urlop bezpłatny.

ft1

Trudno znaleźć wspólne, uniwersalne zasady odnośnie wdrożenia polityki nieograniczonego urlopu, ale w większości przypadków wnioski urlopowe na okres dwóch tygodni bądź dłuższy wymagają dodatkowego zatwierdzenia. Nie ma w tym nic zaskakującego – dłuższe przerwy powodują reorganizację pracy całego zespołu i wymagają zmiany w harmonogramie godzin pozostałych pracowników.

Urlop bez limitu – co na to pracownicy?

W tej kwestii nasi klienci pozostają zgodni: pracownicy chętnie korzystają z opcji nieograniczonego urlopu i bardzo ją sobie cenią. W wielu przypadkach wakacje bez limitu są jedną z zalet cenionych przez pracowników najbardziej. Obserwacja dotyczy nie tylko doświadczeń naszych klientów – większość firm i startupów, które wprowadziły nielimitowany urlop, twierdzi, że jest to jedna z najbardziej pożądanych przez ich pracowników korzyści.

Plusy i minusy urlopu bez limitu

Niektórzy z naszych klientów nie dostrzegają żadnych minusów związanych z wprowadzeniem nowej polityki urlopowej. Wskazują jedynie na konieczność zaopatrzenia firmy w narzędzie do ewidencji urlopów, by zachować kontrolę nad nieobecnościami pracowników.

Inni uważają, że nieograniczony płatny urlop to doskonałe narzędzie do przyciągania i zatrzymywania w organizacji najlepszych specjalistów i talentów z rynku pracy. Brak potrzeby śledzenia sald i wypłat w momencie składania wypowiedzenia również zalicza się do korzyści polityki nielimitowanych wakacji.

Mówiąc o wadach, jeden z klientów stwierdził:

Wadą jest to, że nadal musisz monitorować czas wolny, ponieważ jest to dobry wskaźnik określający jak często pracownicy z niego korzystają (z różnych powodów). Pracownicy mogą postrzegać monitorowanie ich czasu wolnego jako "mikrozarządzanie" lub brak zaufania managerów do pracowników.

ft2

Polityka nieograniczonego urlopu – czy jest się czego obawiać?

Zdaniem naszych klientów: nie ma się czego bać! Choć ich doświadczenia z urlopem bez limitu są różne, istnieje wspólny mianownik – wolne bez ograniczeń pomaga przy zatrudnianiu najlepszych specjalistów oraz przy szybkim zidentyfikowaniu podwładnych, którzy nie traktują swojej pracy poważnej.

Zdaniem klienta:

Jeśli zatrudniasz najlepszych pracowników, którzy są odpowiedzialni za profesjonalne wykonanie swojej pracy – nie będą nadużywać tej opcji. Zmotywuje ich ona do tego, aby wykonać obowiązki lepiej i szybciej i zachować równowagę między życiem zawodowym oraz prywatnym – do czego dążą.

Inny klient potwierdza tę opinię, mówiąc:

Do tej pory nie zauważyliśmy żadnych nadużyć. Mieliśmy szczęście. Głównym wyzwaniem, z jakim się mierzymy jest to, że jest mamy dużo pracy i ludzie nie zawsze czują się komfortowo biorąc czas wolny. Tak więc ostatecznie musimy przypominać naszym pracownikom o tej opcji i zachęcać ich do wzięcia wolnego.

Podsumowanie

Wygląda na to, że urlop bez limitu przynosi efekt, którego prawdopodobnie nikt nie oczekiwał: sprawia, że ludzie pracą tyle samo bądź nawet więcej niż przy tradycyjnej polityce z limitami urlopowymi!

Jednocześnie rośnie zaufanie pracowników i poprawiają się morale w organizacji. Warto podkreślić ponownie, że limit bez urlopu to doskonały wabik na specjalistów. Może więc nie ma się czego obawiać i warto zapewnić pracownikom możliwość wzięcia tylu dni wolnych, ile potrzebują?

A co Ty sądzisz na ten temat? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami! 😊

ft3

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!