Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Team building to ważna część dbania o dobrą atmosferę w firmie. Jak pokazują badania, organizacje, które regularnie odbywają spotkania team buildingowe, odnotowują wzrost produktywności wśród pracowników. Jednak nie wszyscy chcą brać udział w tego typu zajęciach.

Dowiedz się, dlaczego gry i zabawy integracyjne są ważne i znajdź sposób, jak zachęcić pracowników do brania w nich udziału. Sprawdź, jak wiele może zyskać Twoja firma lub startup dzięki dobrej komunikacji pomiędzy współpracownikami.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy 19 gier i zabaw integracyjnych dla pracowników zdalnych, dzięki którym Twoi podwładni mogą pozostać w kontakcie ze współpracownikami i lepiej się poznać. Tym razem wyjaśnimy, dlaczego branie udziału w takich grach jest ważne i przedstawimy 5 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zmotywować pracowników do brania udziału w zajęciach integracyjnych.

Dlaczego warto dbać o dobre samopoczucie pracowników poprzez gry i zabawy integracyjne?

Zgodnie z badaniami opublikowanymi na łamach Social Science Research Network – szczęśliwy pracownik to produktywny pracownik. Wysoki poziom zadowolenia i możliwość odpowiedniego wypoczęcia podnosi morale i pozwala lepiej zaangażować się w projekty. Czując się dobrze w miejscu pracy, podwładni chętniej skupiają się na obowiązkach, zwiększa się ich zaufanie wobec pracodawcy i w efekcie pracują lepiej, mimo że niekoniecznie dłużej. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pracowników mobilnych.

Organizowanie gier i zabaw integracyjnych dla pracowników zdalnych jest ważne. Nawet pracując w biurze pośród ludzi, niektóre osoby mogą czuć się wyobcowane. Pandemia koronawirusa spowodowała masowe przejście na pracę zdalną wśród pracowników na całym świecie. Taka nagła zmiana w trudnych okolicznościach podnosi poziom stresu, a ograniczony kontakt z ludźmi sprawia, że pracownicy czują się jeszcze bardziej wyobcowani, samotni i może doskwierać im brak zaangażowania i produktywności.

Dzięki wideokonferencjom integracyjnym mają okazję spędzić czas z kolegami z pracy oraz poczuć się częścią firmy. Zaangażowani pracownicy to zadowoleni pracownicy – kwadrans w 40 godzinnym tygodniu pracy to niewielka cena za ich szczęście i efektywność!

ft1

5 wskazówek, jak skutecznie zachęcić pracowników do gier integracyjnych

Wybór odpowiedniej zabawy integracyjnej dla pracowników zdalnych to tylko część sukcesu. By taka gra odniosła zamierzony skutek, pracownicy muszą brać w niej czynny udział i robić to z pozytywnym nastawieniem. W przeciwnym wypadku team building nie przyniesie skutków, ponieważ ludzie nie będą chcieli bądź nie poczują sprzyjającej atmosfery, by otwierać się przed innymi.

Jak więc zmotywować pracowników do uczestnictwa, by gry i zabawy integracyjne były skuteczne?

1. Uwzględnij introwertyków

W warunkach biurowych łatwo przeoczyć pracowników, którzy tylko pozornie biorą udział w grach integracyjnych, w rzeczywistości uciekając myślami do swoich zajęć. Kiedy jednak przychodzi do organizowania spotkań team buildingowych online, podwładnym jeszcze łatwiej jest pozorować partycypację.

Jak więc upewnić się, że ludzie faktycznie biorą udział w zabawach integracyjnych? Zacznij spotkanie od zadawania prostych, szybkich pytań, wywołując do odpowiedzi wszystkich uczestników po kolei. W przypadku większych zespołów warto podzielić uczestników na mniejsze grupy – zabawy będą przebiegały szybciej, a nieśmiałym pracownikom będzie łatwiej otworzyć się przed mniejszą liczbą osób.

2. Przestrzegaj zasady 2.5x

Zasada 2.5x mówi o tym, że po daniu od siebie 2.5 jednostki czegoś, co chcemy przekazać, przyjdzie nam zapłacić czymś dla naszych odbiorców. Sprawia to, że będa lepiej zaangażowani i skupieni na tym, co się im przedstawia.

Opracowując spotkanie teambuildingowe online lub w biurze, warto skorzystać z tej zasady. Jeśli przeznaczysz 5 pierwszych minut spotkania na przeprowadzenie zabawy integracyjnej, część dotycząca dyskusji na tematy związane z projektami powinien wynosić 12.5 minuty (5 x 2.5 minuty).

ft2

3. Zaimplementuj grę integracyjną jako stały element każdej wideokonferencji

Gry i zabawy integracyjne dla dorosłych pomagają pracownikom lepiej się poznać i szybciej oswoić ze środowiskiem pracy, by poczuć się w nim pewnie. Jednak żeby takie działania były skuteczne, trzeba przeprowadzać je regularnie. Jednorazowe czy coroczne spotkanie integracyjne nie poprawi znacząco atmosfery w Twojej organizacji. Nie każda firma lub startup może sobie jednak pozwolić na częste organizowanie spotkań na team building, dlatego dobrze jest znaleźć sposób, by przy niewielkim nakładzie czasu zadbać o morale zespołu.

Wprowadź zabawę bądź grę integracyjną jako stały element na początku bądź końcu spotkań zespołu. W ten sposób, szczególnie w przypadku zespołów zdalnych, pracownicy będą mieli okazję lepiej się poznawać i zrelaksować nawet kilka razy w tygodniu. Dzięki temu stale będą dowiadywać się o sobie czegoś nowego, a wideokonferencje – nawet te stresujące – będą przerażały mniej, gdy atmosferę od wstępu rozluźni kilka żartów i ciekawostek z życia współpracowników.

4. Wysyłaj paczki

Wszyscy lubią dostawać prezenty – one sprawiają, że czujemy się nagradzani, akceptowali i wartościowi. Firmy i startupy doskonale o tym wiedzą, dlatego często zapewniają pracownikom koszulki, kubki i inne gadżety z logiem organizacji. W przypadku pracowników zdalnych również warto o to zadbać.

Ze względu na ograniczony kontakt z firmową społecznością, telepracownicy czują się bardziej wyobcowani. Wysłanie im paczki z gadżetami raz na jakiś czas sprawi, że poczują się jako część pracowniczej grupy, co wpłynie pozytywnie na ich nastrój i odczucia względem pracodawcy. Pracownikom stacjonarnym również warto od czasu do czasu sprezentować coś drobnego. To niewielki koszt, który wywoła uśmiech na twarzach podwładnych i poprawi im nastrój.

5. Szukaj okazji do zorganizowania spotkań na żywo

Nawet jeśli wszyscy w Twojej organizacji pracują zdalnie, warto postarać się o to, by od czasu do czasu spotkać się twarzą w twarz. Takie spotkania pozwalają nie tylko lepiej się poznać, ale również zrozumieć, ponieważ mowa ciała ma ogromne znaczenie w prawidłowym interpretowaniu niejednoznacznych komunikatów.

ft3

Znając mowę ciała innych pracowników, w niejasnych sytuacjach łatwiej domyślić się, o co chodziło naprawdę, można lepiej przewidzieć reakcję danej osoby na różne wiadomości i polecenia. Skutkuje to szybszą i skuteczniejszą komunikacją również po takich spotkaniach team buildingowych, gdy ludzie wracają do pracy na odległość i ponownie mają ze sobą kontakt. Dlatego jeśli w Twojej organizacji spotkania integracyjne na żywo organizuje się rzadko, warto pomyśleć nad daniem pracownikom okazji, by mogli spędzić ze sobą więcej czasu.

Podsumowanie

Gry i zabawy integracyjne to dobry sposób na zapoznanie pracowników, zacieśnienie więzi pomiędzy nimi i danie im okazji do tego, by lepiej funkcjonować jako jeden sprawny zespół. Team building wpływa nie tylko na samopoczucie podwładnych, ale również na ich produktywność i ogólne wyniki firmy lub startupu. Żeby integracja pracowników odniosła pożądany skutek, należy uwzględnić w niej wszystkich pracowników – wtedy podniesiesz morale całej organizacji i odniesiesz najlepsze efekty.

A jak Ty motywujesz swoich pracowników do brania udziału w aktywnościach integracyjnych? Podziel się z nami swoimi pomysłami! Jesteśmy ciekawi Twoich sposobów.

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!