Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Dni wolne w 2019 roku rozkładają się w sposób sprzyjający pracownikom. Przy odpowiednim planie urlopowym mają szansę na skorzystanie z aż 7 dłuższych urlopów wypoczynkowych, w tym dwóch cało tygodniowych przerw od pracy oraz pięciu długich weekendów. Sprawdź, ile dni wolnych w 2019 chętnie wykorzystają Twoi podwładni i które daty najprawdopodobniej umieszczą w swoim kalendarzu urlopów w tym roku.

Created by freepik

Odpowiednie rozplanowanie urlopów pomaga pracownikowi znaleźć czas, by dobrze wypocząć i nabrać sił. Nic więc dziwnego, że już pod koniec 2018 roku ludzie zaczynają interesować się, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy 2019 roku. Chcą bowiem optymalnie wykorzystać święta państwowe, by niewielkim nakładem nieobecności przysługujących w ramach limitów urlopowych, zyskać możliwie najdłuższy odpoczynek.

Warto mieć to na uwadze i odpowiednio wcześnie zaplanować pracę zespołów. Prawdopodobnie spora część pracowników poprosi o urlop wypoczynkowy w tym samym czasie. Kiedy pracownicy będą brać wolne w 2019 roku? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Dodatkowy tydzień urlopu w maju i grudniu 2019

1 maja 2019 roku wypada w środę, zaś Święto Konstytucji w piątek. Dzięki tak korzystnemu rozkładowi można wykorzystać 3 dni urlopu wypoczynkowego, by zyskać 9 dni odpoczynku. Podobnie ma się sprawa w grudniu – wystarczą trzy dni wolne z puli urlopowej, by cieszyć się siedmiodniowym odpoczynkiem, ponieważ 25 grudnia 2019 roku wypada w środę. Możesz się spodziewać, że w tych dwóch okresach napływ wniosków urlopowych wzrośnie.

Warto więc już na początku roku zastanowić się, jak rozplanować wolne na te dni. Jeżeli w Twojej firmie lub startupie wnioski urlopowe zgłasza się na początku roku, wybranie, którzy podwładni mogą udać się na urlop, będzie łatwiejsze. Jeśli jednak polityka Twojej organizacji pozwala na zgłaszanie wniosków o urlop wypoczynkowy na miesiąc bądź dwa tygodnie przed planowaną nieobecnością, sprawa się nieco komplikuje.

Wiedząc jednak, kiedy sporo osób będzie chciało odpocząć, możesz już wcześniej zacząć się nad tym zastanawiać i polecić swoim menedżerom, by również zajęli się tym tematem z wyprzedzeniem, by w momencie, gdy zaczną napływać prośby o dni wolne 2019 roku, mieć już plan i móc szybko zdecydować, kto w danym roku dostanie urlop.

Część z naszych klientów w kwestii przydzielania urlopów stosuje zasadę “kto pierwszy ten lepszy”. Drugim istotnym kryterium przy decydowaniu, któremu pracownikowi przyznać urlop, jest odniesienie się do nieobecności z lat poprzednich. Pierwszeństwo danego roku mają Ci podwładny, którzy w roku poprzednim nie brali wolnego w podobnym okresie.

ft1

Cztery długie weekendy 2019 – kiedy wypadają?

Czterodniowy długi weekend rozplanować można na czerwiec i sierpień 2019 roku: zarówno Boże ciało jak i Święto Wojska Polskiego wypadają w czwartek 20 i czerwca i 15 sierpnia, wystarczy więc zgłosić tylko jeden dzień urlopu. Trzydniowy urlop bez konieczności korzystania z limitu dni wolnych od pracy wypada zaś dwukrotnie w listopadzie – w piątek 1 listopada oraz w poniedziałek 11 listopada.

O ile trzydniowe weekendy nie wymagają reorganizacji pracy w firmie i startupie, o tyle dłuższe urlopy wykorzystywane przez kilku pracowników w tym samym czasie mogą powodować utrudnienia, dlatego wymagają odpowiedniego zarządzania zestawieniem urlopów. Prawdopodobnie większość pracowników w Twojej organizacji będzie chciała skorzystać z atrakcyjnej okazji wypoczynku, jaki niesie ze sobą jeden z długich weekendów 2019 roku.

Dlatego ważnym jest, aby planowanie urlopu pracowników pozostawało pod kontrolą menedżerów i działów HR i zostały omówione z odpowiednim wyprzedzeniem, by jasne było, kto będzie mógł wziąć wolne, kto będzie zastępował osoby na urlopie, a którym pracownikom będzie trzeba wolnego odmówić.

ft2

Calamari Leave – Twój sprzymierzeniec w kwestii planowania urlopów

Wiesz już, kiedy Twoi pracownicy będa brać wolne w 2019 roku. Atrakcyjnych okazji jest sporo i wiele osób będzie chciało je wykorzystać. Jako przełożony musisz dbać zarówno o dobre funkcjonowanie firmy jak i zadowolenie podwładnych, dlatego by pomóc sobie w procesie planowania nieobecności pracowników warto wspomóc się naszym systemem do zarządzania elektronicznymi wnioskami urlopowymi.

Calamari Leave pozwoli na sprawne planowanie urlopów w 2019 roku i pogląd kalendarza urlopowego poszczególnych pracowników bądź zespołów, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie rozeznać się w planach urlopowych podwładnych i zdecydować, komu i kiedy przyznać wolne.

Poznaj opinie naszych klientówprzetestuj Calamari i dowiedz się, jak program do ewidencji urlopów może skutecznie pomóc w zarządzaniu ludźmi w Twojej organizacji.

A jak wygląda polityka przyznawania urlopów w Twojej firmie? Czy planowanie urlopu wypoczynkowego rozpoczyna się z początkiem roku, czy plan nieobecności ustalany jest z mniejszym wyprzedzeniem? W jaki sposób organizujecie pracę w firmie bądź startupie, gdy większość pracowników chce skorzystać z dni wolnych w tym samym czasie?

ft3

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!