Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Beacony – termin, który wkroczył na scenę innowacyjnych firm z wielkim przytupem. Możliwość monitorowania zachowań ludzi w zamkniętnej przestrzeni rozbudziłą wyobraźnię marketerów na całym świecie do granic możliwości. Mimo to, potencjał beaconów jest wykorzystywany głównie w branży sprzedażowej.

A co, jeśli wdrożymy beacony do HR, kontrolowania czasu pracy pracowników i zarządzania ich frekwencją? Calamari jest jedną z pierwszych firm na świecie, która wykorzystuje technologię iBeacon do ewidencji czasu pracy w startupach i firmach.

Nowoczesny świat – nowoczesny HR

Przenieśmy się na chwilę w przyszłość i przeanalizujmy dzień typowego polskiego pracownika – Jana. Każdego ranka Jan wchodzi do biura. W momencie, w którym przekracza jego próg, na jego telefonie pojawia się powiadomienie o treści:

Cześć, Jan! pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa zmieniliśmy wczoraj kod do drzwi. Skontaktuj się z Marią, jeśli go nie pamiętasz. PS Świetnie dziś wyglądasz, tak trzymaj!

Jan uśmiecha się pod nosem. Czuje się wdzięczny za przypomnienie o nowym haśle i rozpoczyna pracę. Gdy nadchodzi pora przerwy na lunch, na jego telefonie wyświetla się kolejne powiadomienie:

Mmm... wiesz, na co przyszedł czas? Czas na Twój lunch! Mała wskazówka: skoro wyglądasz dziś tak dobrze, nie pozwól mi być jedynym towarzystwem podczas Twojego posiłku, weź kogoś ze sobą ;)

Jan czuje się zmotywowany do zaproszenia na lunch kolegi po fachu – Grześka. Przypomina sobie, że znajomy uwielbia kuchnię indyjską podobnie jak on. Panowie spędzają razem przerwę i wracają do pracy jakiś czas później. Wraz z powrotem do biura, Jan dostaje wiadomość od swojego menedżera:

Janie, właśnie dostałem informację, że wróciłeś z przerwy. Wpadnij, proszę, na chwilę do mojego biura. Jest pewna pilna sprawa, którą chcę z Tobą omówić.

Designed by Freepik

Dzięki powiadomieniom, kontroli czasu pracy i śledzeniu obecności za pomocą technologii iBeacon Jan właśnie uniknął otrzymania stresującej wiadomości podczas lunchu. Jego menedżer wiedział, że Jan był poza biurem i czekał z wiadomością, aż wróci.

Po kilku godzinach Jan wreszcie rozwiązuje "pilną sprawę" i w tej samej chwili dostaje mobilne powiadomienie o treści:

Jan, to był pracowity dzień, a my wspieramy równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Jedź do domu, Twoja rodzina (i nowy odcinek "Gry o Tron"!) już na Ciebie czekają ;). Do zobaczenia jutro! Raz-raz, do domu!

Tak kończy się dzień pracy Jana. Mężczyzna wraca do domu, a jego menedżer dowiaduje się o tym dzięki kolejnemu powiadomieniu, które otrzymał. Wszyscy są zadowoleni z pracy wirtualnego asystenta Jana o nazwie: iBeacon.

ft1

Teraz wróćmy do z powrotem do obecnych czasów zarządzania frekwencją i ewidencją czasu pracy. Ale moment... Właściwie nie musimy nigdzie wracać, ponieważ...

Przyszłość jest tu i teraz, a Jan naprawdę istnieje!

Beacony nie są już wykorzystywane tylko w branży sprzedażowej. Analiza pracy i nowoczesny system rejestracji czasu pracy to przełomowe rozwiązanie dla branży HR, jeśli tylko specjaliści HR wiedzą, jak odpowiednio go wykorzystać.

Calamari wdrożyliśmy Beacony w nasz program do mierzenia czasu pracy i jego śledzenia. Dzięki tej technologii Twoim pracownicy mogą automatycznie rejestrować swoją obecność w biurze bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Calamari rozpoznaje, kiedy pracownik jest obecny w biurze i automatycznie uruchamia rozpoczęcie dnia pracy, informując Cię o tym poprzez aplikację mobilną kompatybilną z beaconami. Kontrola czasu pracy przez iBeacon to niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają firmy i startupy na całym świecie.

W Calamari instalujemy beacony i system RCP w biurze, pomagając pracownikom w zaznaczaniu obecności w pracy na elektronicznej liście obecności bez marnowania czasu na ręczne podpisy.

Czy to wszystko?

Nie! To dopiero początek! iBeacon jest na tyle obiecującą technologią dla HR, że poszliśmy o krok dalej: wdrożyliśmy beaconowe powiadomienia i przerwach i zakończeniu dnia pracy. Wszystko po to, by system do zarządzania czasem pracy uczynił życie Twoje i Twoich pracowników łatwiejszym i zautomatyzowanym na miarę XXI wieku.

Co jeszcze iBeacon może zmienić w zarządzaniu zasobami ludzkimi?

Wschodząca technologia beaconów przyciąga coraz więcej uwagi organizacji spoza branży sprzedażowej. Przewiduje się, że liczba wyprodukowanych beaconów osiągnie 60 milionów sztuk do końca 2019 roku. W tym samym czasie ich cena będzie spadać.

Nie tylko Apple i Google dostrzegają potencjał beaconów. Coraz więcej startupów i firm średniej wielkości sięga po to rozwiązanie, by tworzyć nowe usługi. Mingleton wykorzystuje beacony do zrewolucjonizowania rynku randkowego. Launch Here usprawnia organizację aplikacji zainstalowanych w naszych telefonach, a wiele innych firm stara się je wdrożyć jako rozwiązania do obsługi inteligentnych domów (jak robi to chociażby Zuli). Ciekawym pomysłem wykorzystania beaconów jest też śledzenie zwierząt domowych, które zapewnia im większe bezpieczeństwo.

W przypadku beaconów jedynym, co Cię ogranicza, jest Twoja wyobraźnia.

Znasz jakieś inne firmy poza Calamari, które korzystają z technologii iBeacons? A może masz pomysł, jak można byłoby ją wykorzystać? Daj nam znać, chętnie podzielimy się doświadczeniem!

PS Czym w ogóle są iBeacony?

Oto krótka, ale pełna, definicja Estimote – światowego lidera tej technologii:

Beacony to malutkie komputery o niskim poborze mocy, które podłączyć można do dowolnej powierzchni, takiej jak: ściany, stoły, szafy i inne fizyczne obiekty. Korzystając z technologii zbliżeniowych, wykrywają obecność i zachowania ludzi oraz uruchamiają wcześniej zaprogramowane działania zapewniające kontekstowe i spersonalizowane informacje i powiadomienia.

ft2

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!