Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Halloween stało się popularne w Polsce w latach 90. Klimaty horroru, przebieranki i zbieranie słodyczy to zabawne zwyczaje, które wkradły się do popkultury i coraz częściej stają się okazją do organizowania imprez.

Ze względu na pandemię koronawirusa grupowe spotkania nie są wskazane, jednak nie oznacza to, że nie można zadbać o mrożącą krew w żyłach halloweenową atmosferę na odległość. W tym artykule przytoczonych zostanie kilka sposobów, jak zapewnić pracownikom udane Halloween w trakcie pracy zdalnej, by zapewnić im rozrywkę i czas do swobodnych rozmów.

Halloween – skąd się w ogóle wzięło?

Wbrew przekonaniu wielu ludzi Halloween nie miało swojego początku w Ameryce. Święto to pierwotnie wywodzi się z Europy, a jego korzeni doszukuje się w celtyckich obchodach Samhain – organizowanych z okazji uczczenia końca zbiorów oraz początku zimy, która dawniej była uznawana za czas głodu, ciemności oraz śmierci. Podczas obchodów składano krwawe ofiary ze zwierząt i ludzi.

W związku z tym wierzono, że 31 października granica pomiędzy światem żywych i zmarłych zaciera się, a zbłąkane dusze mogą wrócić na chwilę pomiędzy żywych. By uchronić się przed nieprzyjaznymi duszami ludzie gasili światła i stwarzali pozory, że ich domu są stare i opuszczone – skąd prawdopodobnie pochodzi zwyczaj dekorowania domów na Halloween.

Sama nazwa święta – Halloween – jest ściśle związana ze świętem zmarłych. Jest to neologizm powstały od nazwy All Hallows Eve – wigilii Wszystkich Świętych.

ft1

Jak świętować Halloween w czasie pandemii Covid-19?

W Polsce Halloween staje się coraz bardziej popularne, na co wskazuje nie tylko mnóstwo gadżetów do kupienia, ozdoby na domach czy coraz ciekawsze przebrania oferowane w sklepach. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż jeden z zagorzałych przeciwników święta wystosował projekt ustawy mający na celu zakazanie obchodów tego święta w Polsce. Dzieje projektu pozostają nieznane, na razie jednak Polacy mogą bez obaw cieszyć się z obchodów radosnego święta.

Niestety pandemia i związane z nią ograniczenia uniemożliwiają zorganizowanie imprezy tak, jak było to w zwyczaju. Na szczęście nie trzeba jednak rezygnować z obchodzenia Halloween w gronie współpracowników!

Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli podwładnym spędzić ze sobą trochę czasu w luźnej atmosferze, jest zorganizowanie zdalnego Halloween. Impreza tego typu odbywa się za pośrednictwem wideokonferencji. Dzięki niej pracownicy poczują się mniej osamotnieni, co korzystnie wpłynie na morale zespołów i wydajność w pracy. Z tego względu tym bardziej warto zorganizować takie spotkanie.

Halloween impreza dla pracowników zdalnych

W wigilię Wszystkich Świętych popularnym zwyczajem jest przebieranie się, dekorowanie domów, krążenie po domach i zbieranie cukierków oraz oglądanie strasznych filmów i słuchanie mrocznych opowieści. Klimatyczna zabawa pozwala na chwilę oderwać się od realnego świata i zrelaksować się w gronie znajomych.

By zabawa Halloweenowa online odniosła sukces, warto dobrze się do niej przygotować. Oto najciekawsze pomysłów, które w prosty sposób dodadzą zabawie klimatu i zapewnią wrażenia na miarę święta duchów:

Klimat to podstawa!

Podobnie jak w przypadku spotkania organizowanego w biurze – klimat ma ogromne znaczenie. To od niego zależy, czy uczestnicy zabawy będą się czuli obecność istot z zaświatów, czy po kwadransie w pomieszczeniu z kieliszkiem w dłoni zapomną, z jakiej okazji się tu zjawili.

Chociaż zadbanie o odpowiednią atmosferę podczas spotkania online jest trudniejsze, nie jest ono niemożliwe! Wymaga jednak więcej zaangażowania ze strony uczestników zabawy i pomysłowości organizatorów. Czasami bardzo prostymi metodami można osiągnąć doskonałe rezultaty. Jak to zrobić?

Przed zabawą poinformuj uczestników, że obowiązkiem wzięcia udziału w spotkaniu jest przebranie się – nie muszą być to bogato zdobione, wiktoriańskie suknie splamione krwią, wystarczy maseczka na ustach, czepek i stara koszulka pobrudzona barwnikiem, by przebrać się za szalonego lekarza. Przebrania, nawet te najprostsze, pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że uczestnicy dużo bardziej angażują się w spotkanie.

Jeśli podwładni nie mają pomysłu na kostium, warto zainspirować ich jednym z artykułów na temat tworzenia przebrań DIY last minute.

Dzięki temu nawet ci z pracowników, którzy nie przepadają za takimi zabawami i będą próbowali wymawiać się brakiem czasu lub środków, chętniej zdecydują się, by jednak coś przygotować.

Kolejną rzeczą, która podkręci klimat halloweenowego spotkania są dekoracje. Nie należy wymagać od pracowników całych pokaźnych instalacji, ale symboliczna dynia, lampion czy inna ozdoba w połączeniu z przygaszonym w pokoju światłem dostatecznie pobudzą wyobraźnię.

Nie zapomnij o muzyce – ona zawsze odgrywa ogromną rolę w budowaniu nastroju. Wybierz odpowiednie narzędzie do wideokonferencji, które pozwala odtwarzać muzykę lub wybierz jednego z uczestników, który będzie odpowiedzialny za udostępnianie jej przez swój mikrofon.

Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie ze specjalnych okazjonalnych nakładek oferowanych przez niektóre z programów do wideorozmów. Bardzo popularny na świecie Messenger oferuje swoim użytkownikom szeroki pakiet nakładek, które zmieniają się cyklicznie w zależności od różnych okazji. Podobną strategię przyjmuje Zoom, który również umożliwia wybór teł oraz nakładek wyświetlanych w trakcie rozmów.

Wszystko to razem pomoże w stworzeniu prawdziwie halloweenowej atmosfery do świętowania.

Konkurs drążenia dyni

Lampion z wydrążonej dyni to jeden z symboli Halloween i idealna okazja, by wprowadzić do spotkania odrobinę zdrowego współzawodnictwa. Przed imprezą należy polecić pracownikom, by ci z nich, którzy zechcą wziąć udział w zabawie (najlepiej, by byli to wszyscy uczestnicy), powinni mieć przy sobie dynię. W trakcie spotkania, o wybranej porze, na znak startu uczestnicy zaczną tworzyć swoje dzieła sztuki.

Na wydrążenie dyni w ciekawy sposób trzeba przeznaczyć trochę więcej czasu, a w trakcie, gdy uczestnicy gry będa pracować, reszta może skupić się na opowiadaniu strasznych historii, dopingowaniu graczy lub innej zabawie.

Można również zorganizować pokaz dyń. W tej wersji zabawy uczestnicy przygotowują swój lampion wcześniej, a podczas spotkania każdy pokazuje swoje dzieło, podczas gdy zadaniem pozostałych jest głosowanie na tę dynię, która podoba im się najbardziej. Zwycięzca może otrzymać coś słodkiego, a jeśli firma wyrazi taką chęć i ma możliwość, do wygrania może być na przykład dzień wolny.

By taki dzień odpowiednio oznaczyć w kalendarzu, warto skorzystać z opcji tworzenia nowych typów nieobecności, jaką posiada Calamari Leave – Elektroniczne wnioski urlopowe.

ft2

Najlepsze przebranie

Kolejny konkurs, do którego pracownicy mogą przygotować się wcześniej i poddać swoje stroje ocenie, wygrywając w zamian nagrodę, co będzie dodatkową motywacją, by się przebrać. Nie jest to jednak jedyna możliwość rozegrania konkursu przebierańców.

Na kilka dni przed spotkaniem należy poinformować pracowników, że taka zabawa się odbędzie, by mogli się przygotować. Będą im potrzebne różnego rodzaju przybory papiernicze, takie jak kolorowy papier, taśma klejąca czy krepina. Podczas spotkania uczestnicy zabawy będą mieli za zadania przygotować sobie kostium w czasie piętnastu minut.

Warunek jest jeden: kostium trzeba od zera stworzyć samodzielne przy użyciu przyborów papierniczych. Osoba, która w wyznaczonym czasie stworzy najbardziej pomysłowy lub imponujący kostium, wygrywa.

Dekorowanie stanowiska pracy

Oprócz elementu czysto dekoracyjnego, ozdobienie stanowiska swojej pracy może mieć jeszcze jedną zaletę – może stać się okazją do wygrania nagrody. Przed spotkaniem pracownicy chcący wziąć udział w konkursie powinni przystroić w halloweenowym klimacie miejsce, w którym zazwyczaj pracują, i zrobić mu zdjęcie.

Fotografie należy przesłać w prywatnej wiadomości do organizatora, który urządzi anonimowy konkurs na najlepsze home office’owe dekoracje. Dlaczego anonimowy? Dzięki temu każdy z pracowników będzie miał pewność, że jego wnętrze zostanie docenione za to, jak dobrze się prezentuje.

Opowiadanie strasznych historii

Gdy już zrobi się ciemno, będzie można przejść do spokojniejszych, wzbudzających niepokój i lęk zabaw – czyli tego, z czego słynie Halloween. Opowiadanie strasznych historii – szczególnie tych opartych na faktach – to doskonały sposób, by wczuć się w mroczny klimat duchów i zjaw.

Wiele ciekawych inspiracji można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie Polskiej Fundacji SCP – stronie poświęconej twórczemu pisaniu o potworach. Można jednak zdać się na wyobraźnię. I tak jak stroje na Halloween mogą być idealną okazja do współzawodnictwa pomiędzy pracownikami, tak i w przypadku historii o duchach i potworach można zorganizować zawody.

Zasady są proste: Uczestnicy opowiadają swoje historie, a pozostali członkowie zabawy wybierają tę z nich, która okaże się najstraszniejsza i najciekawsza. Zwycięzca otrzymuje nagrodę, a wszyscy uczestnicy imprezy dreszczyk emocji.

ft3

Wspólne oglądanie horrorów

Oglądanie strasznych filmów o duchach, demonach i szalonych mordercach to popularny sposób spędzania nocy duchów. Warto więc zorganizować wspólny seans podczas spotkania halloweenowego w pracy. Do tego celu warto wykorzystać jedną z popularnych platform streamingowych lub narzędzi umożliwiających taką opcję. Wśród najpopularniejszych znajdziesz:

  • Skype
  • Zoom
  • Netflix Party
  • Houseparty
  • Gaze

Listę filmów można przygotować wcześniej i udostępnić pracownikom na początku imprezy w formie ankiety. To, ile filmów będzie można obejrzeć, zależy od godzin trwania imprezy, nastawienia oraz chęci pracowników. Nie należy zmuszać ludzi do oglądania filmów, to powinno być dowolne, tak aby każdy czuł się swobodnie.

Podsumowanie

Mimo że Halloween 2020 będzie wyglądać zupełnie inaczej niż zazwyczaj, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać okazję do wspólnej zabawy z pracownikami w formie tematycznej imprezy na team building. Wiele z prostych, budujących mroczny klimat gier zapewni dobrą zabawę i pozwoli ludziom oderwać się od codziennych zmartwień i nieco odświeżyć umysł.

Jeśli szukasz inspiracji odnośnie gier na team building i spotkania integracyjne dla pracowników zdalnych, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu z selekcją 19 najciekawszych zdalnych gier integracyjnych. A jeśli masz do nas pytanie – śmiało się z nami skontaktuj!

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!