Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Koniec roku oznacza nie tylko świętowanie nadchodzącego roku, ale również zaplanowanie budżetu i pracy w organizacji na kolejnych 12 miesięcy. Sprawdź, ile godzin do przepracowania przypada w 2023 roku i kiedy Twoi pracownicy najchętniej będą brali dni wolne, aby optymalnie zaplanować działania w nowym roku.

Planowanie strategii i budżetu na kolejny rok nie jest rzeczą łatwą, dlatego najlepiej sięgnąć po każdą możliwą pomoc. A nawet wtedy – jeśli plan wydaje się być idealny, plany urlopowe pracowników mogą wszystko utrudnić. W każdej branży przypadają takie dni i takie projekty, kiedy niezbędna jest naj największa liczbą osób na pokładzie.

Jeśli więc chcesz zaplanować prace w firmie lub startupie w taki sposób, by nie kolidowały one z planami urlopowymi pracowników, już dziś dowiedz się, jak będzie wyglądał czas racy na 2023 rok i kiedy pracownicy będą chcieli [wnioskować o dni wolne](https://calamari.pl/elektroniczne-wnioski-urlopowe/karta-urlopowa-pracownika}.

Czas pracy 2023 – pracowniczy kalendarz godzin

Czas pracy w danym roku może się różnić w zależności od tego, w jakie dni przypadają różne święta. Jeśli więc chcesz optymalnie zaplanować prace w organizacji, musisz wiedzieć, ile dni i godzin w roku przepracują Twoi pracownicy. Kolejnym etapem będzie sprawdzenie, w jakich dniach przypadają dni wolne i określenie, kiedy najprawdopodobniej większość pracowników będzie chciała wziąć dzień wolny.

ft1

Jak obliczyć czas pracy

Czas pracy oblicza się zawsze w ten sam sposób i wygląda on następująco:

  1. Najpierw należy pomnożyć liczbę 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni do przepracowania w wybranym odcinku czasu (miesiącu, kwarta, roku – zależy, jakich danych potrzebujesz)
  2. Do otrzymanego wyniku należy dodać dni wystające – czyli te, które nie zebrały się w pełny tydzień
  3. Od otrzymanego wyniku należy odjąć 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w dzień tygodnia nie będący niedzielą.

Wymiar czasu pracy na 2023

Aby ułatwić Ci proces przygotowywania strategii projektów na 2023 rok, poniżej znajdziesz dokładne wyliczenie dni pracujących w nadchodzącym roku.

Czas pracy w 2023 roku będzie wynosić 250 dni roboczych, czyli 2000 godzin oraz 115 dni wolnych z weekendami włącznie. W stosunku do roku 2022 do przepracowania będzie 1 dzień roboczy, tylko 8 godzin, mniej.

W tabeli poniżej znajdziesz wyliczenie czasu pracy z podziałem na miesiące:

czas_pracy

Najgorętsze okresy urlopowe w 2023

Biorąc pod uwagę 2000 dni, podczas których zaplanować można działania w firmie, należy dobrze się nad tym zastanowić, by upewnić się, że wszystkie dni zostaną jak najlepiej wykorzystane i przyniosą najwięcej korzyści.

W związku ze świętami zimowymi, okresem wakacyjnym oraz innymi dniami ustawowo wolnymi w polskim kalendarzu, pracownicy chętnie wykorzystują okazję, by małym kosztem połączyć dni wolne z weekendem, żeby móc lepiej wypocząć.

Sprawdź, kiedy przypadają te gorące okresy urlopowe i kiedy unikać planowania intensywnych prac w firmie.

Styczeń

W związku z tym, że pierwszy dzień roku wypada w niedziele, a święto trzech Króli w piątek, wielu pracowników może chcieć spędzić dłuższy czas z rodzinami, wykorzystując do tego celu ostatnie wolne dni z ubiegłego roku. Jeżeli się na to zdecydują, mogą kosztem 4 dni wolnych a 2023 rok zyskać nawet do 16 dni wolnych.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu roku pracownik dla własnego zdrowia i life-balance powinien w ciągu roku odbyć co najmniej dwa dłuższe urlopy, jest to idealna okazja, by wykorzystać przełom roku i porządnie wypocząć w gronie rodziny i przyjaciół. Nie planuj więc żadnych intensywnych prac na pierwszy tydzień stycznia – prawdopodobnie będziesz mieć zbyt mało ludzi, by móc efektywnie wykorzystać te dni. Daj skorzystać z tych dni pracownikom, kolejna dłuższa przerwa czeka na nich dopiero w maju.

Maj

Mimo że Wielkanoc wypada w 2023 roku w kwietniu, nie jest to najbardziej oblegany czas urlopowy. Trzydniowy weekend to okazja, żeby wypocząć, ale niewielka liczba dni wolnych w okolicy sprawia, że nie będzie to najgorętszy okres. Co innego jednak z majem.

1 maja – Święto Pracy – przypada w poniedziałek, święto Konstytucji 3 Maja wypada w środę. Majówka to doskonały czas by odpocząć i skorzystać z pięknej pogody, szczególnie jeśli za 3 dni wolnego można odpocząć aż 9 dni. W tym okresie nie spodziewaj się więc zbyt dużej frekwencji w biurze.

Zaplanuj działania, które pomogą podsumować pierwsze pół roku pracy, a z kolejnymi wyzwaniami najlepiej startuj od 8 maja – wtedy pracownicy będą wypoczęci, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na ich produktywność

ft2

Czerwiec

Kolejnym okresem, który chętnie wykorzysta każdy pracownik, będą okolice Bożego Ciała. Święto przypada w czwartek 8 czerwca, co oznacza, że za jeden dzień wolny w piątek będą mogli odpocząć aż 4 dni. Nie będzie to największy wypoczynek w ich roku, ale krótka przerwa z pewnością pomoże odciąć się na chwilę po panowaniu kolejnego półrocza i poukładać sobie w głowie wszystko przed kolejnym intensywnym okresem.

Pamiętaj jednak, że niedługo potem przychodzą wakacje – jeden z najpopularniejszych sezonów urlopowych, podczas którego część Twoich pracowników weźmie wolne niezależnie od tego, czy może na nich zyskać dzięki świętom. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś robić nic przez całe wakacje. Miej jednak na względnie, że możliwości przerobowe organizacji będą nieco ograniczone.

Sierpień

Zwieńczeniem wakacyjnych urlopów są okolice Święta Wojska Polskiego Będą momentem, kiedy większość osób zechce wziąć dzień wolny. Święto wypada we wtorek, więc biorąc dzień wolny w poniedziałek, pracownicy znów mogą zapewnić sobie chwilę wytchnienia i najprawdopodobniej skorzystają z tej okazji.

Warto więc pamiętać, żeby nie planować oddania projektu na środek sierpnia. Bezpieczniej będzie zaplanować jego zakończenie na początek miesiąca, by w drugiej połowie, po weekendzie, na świeżo wraz z pracownikami zabrać się za realizację kolejnej inicjatywy.

Listopad

Od końca sierpnia przez 2 kolejne miesiące praca może wrzeć. To doskonały moment, żeby zaplanować najintensywniejsze prace, których zwieńczeniem będzie koniec października, wraz z którym nadchodzi dzień Wszystkich Świętych.

W 2023 roku święto przypada na środę, więc wielu pracowników chętnie skorzysta z nadarzającej się okazji, by wziąć wolne w poniedziałek i wtorek. Mogą go spędzić na obchodach Halloween lub na wyjeździe rodzinnym. Jedno jest pewne – żal nie skorzystać z takiej okazji, dlatego możesz mieć pewność, że w tym czasie w biurze będzie panował spokój.

Grudzień

Ostatnim, a zarazem najbardziej oczywistym czasem, kiedy planowanie intensywnych prac nie ma większego sensu, są święta Bożego Narodzenia. W 2023 roku pierwszy dzień świąt wypada w poniedziałek, a drugi we wtorek – aż się prosi, by wziąć 3 dni wolnego i móc odpocząć jeszcze dłużej.

Pamiętaj, że jeśli Twoi pracownicy nie wykorzystali wcześniej urlopu, prawdopodobnie wykorzystają okazję, by połączyć święta z Nowym Rokiem i i świętem Trzech Króli. Koniec roku poświęć więc na podsumowaniu ostatnich 12 miesięcy pracy i planowanie kolejnego roku projektów.

Jeśli będziesz potrzebować pomocy, możesz zawsze odwiedzić naszego bloga HR, na którym co roku znajdziesz nowe zestawienie czasu pracy na nadchodzący rok.

Podsumowanie

Planowanie projektów w oparciu o kalendarz urlopowy i prawdopodobieństwo okresów, kiedy pracownicy będą chcieli wykorzystać święta, by przedłużyć sobie wolne, to dobry sposób na zoptymalizowanie pracy w organizacji. Pomaga nie tylko zapewnić większą produktywność firmy, ale również uniknąć potencjalnych strat pieniędzy.

Zaplanuj strategię swojej firmy z głową, a jeśli potrzebujesz pomocy w zarządzaniu ludźmi, skontaktuj się z nami i zapytaj o nowe funkcjonalności Calamari, dzięki którym organizacja pracy w firmie stanie się jeszcze prostsza!

ft3

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!