Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Dni ustawowo wolne od pracy mają zazwyczaj na celu uczczenie ważnych wydarzeń historycznych, religijnych lub tradycji danego kraju. Niektóre wyjątki potrafią jednak zaskoczyć! Które kraje obchodzą Dzień Dojrzałości? Czy 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy na całym świecie? Która narodowość cieszy się największa liczbą ustawowych dni wolnych od pracy rocznie? Poznaj 5 ciekawostek o świętach publicznych z całego świata!

Gdy spoglądamy na światowy kalendarz świąt państwowych, łatwo jest odnaleźć wspólny mianownik. Dni ustawowo wolne od pracy są często ustanawiane z okazji najważniejszych dat w historii danego kraju. Kalendarze pełne są dni Konstytucji, Dni Niepodległości i Narodowych Bohaterów, a także świąt poświęconych urodzinom ważnych osobistości, religijnych czy... pełni księżyca!

Przejrzeliśmy cały kalendarz dni wolnych i wybraliśmy najciekawsze fakty dotyczące dni wolnych w Europie i na świecie. Zastanawialiście się kiedyś, czy Nowy Rok jest dniem wolnym na całej planecie? Odpowiedź na to i kilka innych pytań znajdziecie poniżej 😊

Które kraje mają najwięcej dni ustawowo wolnych od pracy?

W tej kategorii prym wiodą kraje azjatyckie, a przoduje im Kambodża. Mieszkańcy tego kraju korzystają z aż 28 państwowych świąt rocznie. Sri Lanka zajmuje drugie miejsce – 25 dni wolnych od pracy. W Indiach i Kazachstanie świąt narodowych jest 21.

A jak ma się sprawa na pozostałych kontynentach? Dni wolne w krajach europejskich przedstawiają się następująco:

 • Turcja – 16 dni
 • Litwa i Szwecja – 16 dni

W Ameryce zaś najwięcej dni wolnych od pracy mają mieszkańcy:

 • Kolumbii – 18 dni
 • Argentyny – 15 dni
 • Chile – 14
ft1

Które kraje nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpopularniejszych świąt państwowych na świecie. Obchodzone jest najczęściej 25 grudnia i w większości przypadków jest uznawane za dzień wolny od pracy.

Należy jednak pamiętać o prawosławnych, ormiańskich oraz koptyjskich świętach Bożego Narodzenia, które obchodzone są 6 i 7 stycznia. Choć nawet niechrześcijańskie kraje celebrują tradycję świąt, to aż 30 krajów na świecie nie ma ich w swoich kalendarzach. Wśród tych krajów znajdują się między innymi:

 • Afganistan
 • Kambodża
 • Chiny
 • Iran
 • Libia
 • Korea Północna
 • Arabia Saudyjska
 • Somalia
 • Tadżykistan
 • Tunezja
 • Turkmenistan
 • Zjednoczone Emiraty arabskie
 • Wietnam

Istnieją również państwa, które mimo nieświętowania Bożego Narodzenia, chętnie obchodzą związane z nimi tradycje. Przykładem takiego kraju jest Japonia, w której zwyczajowo podczas świąt młodzi ludzie składają wnioski urlopowe i biorą wolne, by spędzić wieczór ze swoimi drugimi połówkami. W miastach można zobaczyć wiele dekoracji świątecznych, a w sklepach kupić specjalne prezenty.

Czy 1 stycznia jest dniem wolnym na całym świecie?

Pierwszy dzień nowego roku to najpopularniejszy ustawowo wolny dzień państwowy na całym świecie. Celebruje go aż 90% populacji świata. Nie oznacza to jednak, że pozostałe 10% nie obchodzi Nowego Roku. Reszta krajów hucznie celebruje jego nadejście, ale niektóre z nich przestrzegają żydowskiego lub koptyjskiego kalendarza i świętują później.

Co ciekawe, pięć krajów uznało 1 stycznia świętem państwowym, jednak nie ze względu na Nowy Rok. Kubańczycy celebrują wtedy Triumf Rewolucji, Czesi – Dzień przywrócenia Niepodległego Państwa Czeskiego, Haitańczycy i Sudańczycy Dzień Niepodległości, zaś Słowacy – Dzień Ustanowienia Republiki Słowackiej. Każdy powód jest dobry do świętowania!

Karnawał jako święto państwowe? Czemu nie!

Państwowe święta w Europie i na świecie nie zawsze są ustanawiane ze względu na wzniosłe historyczne wydarzenia czy tradycje. Niektóre kraje postawiły zaoferować swoim obywatelom czas wolny tylko po to, by mogli się dobrze bawić. Kilka krajów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach świętuje Karnawałowy Poniedziałek i Wtorek tuż przed Środą Popielcową. Saint Vincent i Grenadyny świętują w lipcu, a Grenada w sierpniu.

Najbardziej nietypowe święta wolne od pracy

W kategorii najbardziej nietypowych świąt państwowych niekwestionowany prym wiedzie Japonia. W tym kraju obchodzi się między innymi Dzień Dorosłości, Dzień Gór i Dzień Szacunku dla Starszych.

W Pakistanie obywatele świętują Dzień Kaszmiru. W Katarze zaś – Narodowy Dzień Sportu. Korea Północna celebruje Dzień Sadzenia Drzew, podczas gdy Kambodża – Festiwal Wody. Wszystkie te święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy!

Dni ustawowo wolne od pracy – przydatna wiedza

Święta na świecie i w różnych jego zakątkach warto znać niezależnie od tego, czy pracuje się w lokalnym startupie czy międzynarodowym przedsiębiorstwie, jednak jako HR menedżer bądź lider zespołu rozproszonego po różnych częściach świata, taka wiedza może Ci się przydać podczas planowania urlopów. Warto więc zapoznać się z globalnym kalendarzem świąt na świecie i wcześniej ustalić dni wolne poszczególnych pracowników.

Dzięki Calamari możesz w wygodny sposób zarządzać kalendarzami świąt wielu różnych krajów jednocześnie. Nasz moduł do elektronicznych wniosków urlopowych usprawni prace związane z udzielaniem dni wolnych i planowaniem harmonogramu pracy w organizacji. Jeśli jeszcze nie znasz Calamari, przetestuj nasz system HR za darmo i przekonaj się, jak wiele może zmienić w Twojej codziennej pracy.

Co sądzisz o liczbie dni wolnych od pracy w swoim kraju? Jest ich za mało, zbyt dużo czy może w sam raz? A może brakuje jakiegoś święta, które warto byłoby dodać, jak np. Dzień Nutelli? 😊

ft2

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!