Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Rozwój nowych technologii oraz ogromna popularność urządzeń mobilnych sprawiły, że coraz więcej aplikacji biurowych dostępnych jest również na urządzenia mobilne. Sprawdź, ile korzyści przyniesie Twojej organizacji mobilna ewidencja czasu pracy.

Wykorzystanie urządzeń mobilnych na świecie

Możliwości urządzeń mobilnych wzrastają z roku na rok. Coraz więcej deweloperów decyduje się na tworzenie wersji mobilnych swoich aplikacji. Dzięki temu codzienna praca staje się znacznie bardziej efektywna.

Jak pokazują dane zebrane przez portal Statista, w ciągu ostatnich lat liczba aktywnych smartfonów wzrosła, a zgodnie z prognozami wzrośnie jeszcze bardziej. W 2016 roku liczba aktywnych urządzeń wynosiła 3 669 milionów, podczas gdy w 2020 było ich już 6 055 milionów. Jeśli przewidywania się sprawdzą, w roku 2026 aktywnych smartfonów będzie na świecie 2 razy więcej niż w 2016, bo ponad 7,5 miliona.

Portal Statista zebrał również dane na temat aktywnych subskrypcji smartfonów. Obecnie jest ich ponad 6 miliardów, a w ciągu najbliższych lat przewiduje się, że liczba ta wzrośnie o kilkaset milionów.

Wśród aktywnych użytkowników króluje generacja Z (Gen-Z) oraz millenialsi, którzy są obecnie najliczniejszą grupą pracowników (59%). Dane zebrane przez portal społecznościowy Snapchat pokazało, że aż 74% millenialsów i 78% osób z generacji Z uważa smartfon za najpotrzebniejsze i najważniejsze urządzenie w swoim życiu.

Do popularyzacji mobilnych rozwiązań przyczyniła się również pandemia wirusa Covid-19, z powodu której biurowe rozwiązania mobilne znacznie wzrosły na popularności. Popularyzacja pracy zdalnej sprawiła, że biurowe rozwiązania mobilne, takie jak rejestracja czasu pracy czy mobilna ewidencja urlopów stały się czymś pożądanym i znacznie usprawniającym przepływ informacji w pracowniczym środowisku.

ft1

Dlaczego warto korzystać z mobilnej aplikacji do ewidencji czasu pracy?

Mobilna wersja narzędzia do zarządzania wnioskami urlopowymi zapewnia szereg korzyści, które wesprą i usprawnią działanie organizacji.

Dostęp do kalendarza urlopowego całej firmy

Zarządzanie nieobecnościami nie należy do najłatwiejszych, szczególnie z perspektywy managera, który - akceptując wnioski urlopowe - musi mieć na uwadze organizację pracy całego zespołu. Dzięki możliwości szybkiego sprawdzenia kalendarza nieobecności innych pracowników z firmy, manager może podjąć możliwie najlepszą decyzję.

Jednak co w sytuacji, w której manager jest w delegacji lub z innych powodów nie ma dostępu do komputera? Właśnie w tej sytuacji mobilna ewidencja czasu pracy sprawdza się doskonale. Dzięki niej, dostęp do zaplanowanych nieobecności w firmie można uzyskać z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili. Dzięki temu podjęcie odpowiedniej decyzji staje się dużo prostsze.

Dostęp do limitów urlopowych przez cały czas

Mobilna ewidencja czasu pracy to również wygoda dla pracowników. Niezależnie od tego, czy pracują z biura, domu czy wykonują swoje obowiązki niestacjonarnie - na przykład w delegacji lub odbywając spotkania z klientami na mieście, w każdej chwili mogą sprawdzić, ile wolnych dni do wykorzystania im pozostało.

Dzięki temu mogą wnioskować o wolne, gdy tylko nadarzy się taka potrzeba. Wniosek zostanie przekazany do managera, który będzie mógł go od razu zaakceptować, a potwierdzona nieobecność zostanie wyświetlona w kalendarzu urlopowym ku informacji pozostałych pracowników. Tak zoptymalizowany proces składania i akceptowania wniosków urlopowych ułatwia planowanie czasu wszystkim zatrudnionym w organizacji.

Planowanie obowiązków spoza biura

Niezwykłym ułatwieniem podczas planowania działań z klientami lub zewnętrznymi firmami współpracującymi jest możliwość podejrzenia kalendarza urlopowego, by móc ustalić z partnerem terminy spotkań i realizacji projektów. Manager może być pewny, że ustalone przez niego terminy będą pasowały wszystkim niezbędnym w realizacji zadań pracownikom.

Umawianie spotkań w oparciu o bieżący kalendarz dostępności pracowników minimalizuje szanse popełnienia błędu i wydłużenia się terminu realizacji prac, a jednocześnie przyspiesza je, umożliwiając planowanie z góry w oparciu o najrzetelniejsze z możliwych informacje.

ft2

Wygodne zgłaszanie urlopów w każdej sytuacji

Czasami w związku z różnymi wypadkami losowymi, pracownik może potrzebować dnia wolnego w ostatniej chwili. Jednak nie zawsze ma wtedy dostęp do komputera i systemu, poprzez który taki wniosek może zgłosić.

Zapewnienie pracownikom możliwości składania wniosków za pośrednictwem aplikacji mobilnej sprawia, że nawet nie mając dostępu do komputera, wystarczy łącze internetowe, a dzięki dostępowi do kalendarza nieobecności firmy oraz widoku limitów urlopowych, pracownik może wnioskować o dzień wolny odpowiedniego rodzaju - na przykład urlop na żądanie czy praca zdalna, w zależności od swoich potrzeb.

Jeśłi manager również korzysta z mobilnej wersji aplikacji, zostanie od razu poinformowany o wniosku urlopowym i będzie mógł go od razu zaakceptować. Dzięki temu czas oczekiwania na informację zwrotną dla pracownika również się skraca, dzięki czemu nie rośnie stres podwładnych związany z oczekiwaniem na decyzję w sprawie przyznania urlopu.

Mobilna akceptacja urlopów

Nie tylko w wyjątkowych sytuacjach możliwość akceptowania urlopów z każdego miejsca bywa przydatna. Managerowie, którzy sporo pracują poza biurem, mogą w ten sposób zarządzać nieobecnościami swoich tematów zawsze, gdy znajdą na to chwilę czasu - na przykład w przerwie od spotkania czy w drodze na delegację.

Dzięki temu zmniejsza się czas oczekiwania pracowników na decyzję, a wszystkie zaakceptowane wnioski od razu trafiają do kalendarza urlopowego, dzięki czemu pozostałe osoby z organizacji są na bieżąco informowane o zmianach dostępności pracowników. Dzięki temu oni również mogą odpowiednio zaplanować swoje działania tak, by nie tracić czasu w oczekiwaniu na powrót danej osoby.

Podsumowanie

Wykorzystanie nowych technologii do rozwoju biurowych aplikacji mobilnych takich jak elektroniczne wnioski urlopowe pozwala zoptymalizować proces przekazywania informacji oraz planowania projektów, które mają ogromny wpływ na wydajność organizacji.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się skorzystać z mobilnej wersji Calamari Leave, gorąco do tego zachęcamy. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące mobilnej ewidencji urlopów - skontaktuj się z nami! A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości programu HR do zarządzania czasem pracy, obserwuj naszego bloga i zawsze bądź na bieżąco!

ft3

Sprawdź inne artykuły na temat mobilnego zarządzania HR:

9 powodów, ze względu na które warto korzystać z mobilnej aplikacji do rejestracji czasu pracy Aplikacja do kontroli czasu pracy – wszystko, co warto wiedzieć

Sprawdź więcej artykułów na temat urlopów:

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!