Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Nowelizacja kodeksu pracy z 7 kwietnia 2023 roku wprowadza nowe rodzaje urlopów, a także zmienia dotychczasowe zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Sprawdź, jakie zmiany musisz wprowadzić i zobacz, jak łatwo dostosować się do zmian dzięki programowi do ewidencji czasu pracy Calamari.

Wykorzystanie programu do ewidencji czas pracy do zarządzania nieobecnościami i urlopami pracowników to duże ułatwienie, szczególnie gdy w życie wchodzą nowe zmiany. Dostosowanie programu do swoich potrzeb jest bowiem dużo prostsze, a dzięki automatyzacji procesów oszczędzasz czas i zmniejszasz ryzyko wystąpienia błędów.

W tym artykule pokażemy Ci, jak łatwo dodać nowe rodzaje nieobecności i jak wyedytować te już istniejące w Calamari zgodnie z nowymi wymogami.

Praca zdalna okazjonalna

W przeciwieństwie do pracy zdalnej zawieranej na podstawie porozumienia lub polecenia nie wymaga od pracodawcy opłacania mediów, z których korzysta pracownik, a także zwalnia go z innych obowiązków. Zgodnie z nowym prawem, pracownicy mają do dyspozycji 24 dni pracy zdalnej w roku kalendarzowy. Okazjonalna praca zdalna odbywa się jedynie na wniosek pracownika

Jak skonfigurować okazjonalną pracę zdalną w Calamari

Okazjonalną pracę zdalną w Calamari definiuje się za pomocą modułu do zarządzania nieobecnościami. Aby ją ustawić jako administrator musisz przejść do panelu Konfiguracja → Typ absencji → Dodaj.

Następnie, podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieobecności, należy ustawić podstawowe dane w zakładce Ogólne". W tym wypadku w sekcji "Traktuj jako" należy wybrać opcję "praca poza biurem" oraz ustawić sposób rozliczania urlopu na "w dniach"

pracazdalnaokazjonalna1

W zakładce "Przydzielanie" należy określić limit urlopu: 24 dni rocznie oraz Datę wejścia w życie jako 1 stycznia 2023 roku. Możesz również ustawić pracowników, którzy będą mogli skorzystać z okazjonalnej pracy zdalnej. Szczegółowe ustawienia reguł okazjonalnej pracy zdalnej znajdują się na poniższym screenie.

pracazdalnaokazjonalna2

Urlop opiekuńczy

Urlop opiekuńczy do dodatkowe 5 dni bezpłatnej nieobecności w wymiarze rocznym. Niewykorzystane dni tego rodzaju urlopu nie przechodzą na kolejny rok, a sam urlop nie jest proporcjonalny do okresu zatrudnienia. Może zostać wykorzystany do opieki nad bliskim krewnym lub osobą, z którą pracownik prowadzi wspólne gospodarstwo domowe.

Jak skonfigurować urlop opiekuńczy w Calamari

Aby skonfigurować urlop opiekuńczy, należy w panelu Konfiguracja → Typ absencji → Dodaj utworzyć nowy typ nieobecności – urlop opiekuńczy.

urlopopiekunczy

Następnie w zakładce "Przydzielanie" w polu "Pracownik zdobywa" należy wybrać "Stałą wartość za okres" i wpisać liczbę dni urlopu 5.

Pole "Dostępny dla" umożliwia określenie, którzy pracownicy będą mieli dostęp do tego rodzaju urlopu. Szczegółowe ustawienia urlopu znajdziesz na screenie poniżej.

urlopopiekunczy2

Urlop z powodu siły wyższej

Urlop z powodu siły wyższej to dodatkowe 2 dni lub 16 godzin nieobecności, która może zostać wykorzystana w przypadku pilnych spraw rodzinnych lub wystąpienia siły wyższej.

Jak skonfigurować urlop z tytuł siły wyższej w Calamari

W przypadku urlopu z powodu siły wyższej należy postępować w ten sam sposób, z tą różnicą, że ze względu na możliwość rozliczania go w dniach i godzinach w zakładce "Ogólne" należy wybrać sposób rozliczania urlopu na "w godzinach".

urlopsilawyzsza1

W zakładce "Przydzielanie" w polu "Pracownik zdobywa" należy wybrać "stałą wartość za okres" a następnie wpisać liczbę godzin urlopu, czyli 16. Podobnie jak w przypadku pozostałych zmian, możesz określić, którzy pracownicy będą mieli dostęp do tego typu nieobecności.

urlopsilawyzsza2

Urlop rodzicielski i ojcowski

W Calamari urlop rodzicielski nie jest określony - nie ma więc narzuconego limitu tego urlopu. W związku z tym w przypadku zmian w urlopie:

  • rodzicielskim – który zostaje wydłużony do odpowiednio 41 lub 43 tygodni urlopu,
  • ojcowskim – którego czas wykorzystania zostaje zmniejszony do maksymalnie 12 miesięcy od daty uzyskania uprawnień do jego wykorzystania, nie musisz wprowadzać żadnych zmian w Calamari.

Podsumowanie

Dzięki Calamari dostosowanie firmy do nowych wymogów wprowadzonych przez nowelizację kodeksu pracy jest szybkie, łatwe i wygodne. Jeśli jeszcze nie korzystasz z naszej aplikacji, wypróbuj ją przez 2 tygodnie za darmo już teraz i przekonaj się, jak bardzo ułatwi Twoją codzienną pracę.

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!