Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Urlop tacierzyński pojawił się w Polsce dziesięć lat temu i stał się jednym z ciekawszych tematów monitorowanych przez media. Czy ojcowie chętnie z niego korzystają? Ile trwa tacierzyński? Czy ojcowie zawieszają aktywność zawodową z powodu narodzin dziecka na równi z kobietami? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Przed styczniem 2010 roku nikt nie wiedział, co to jest urlop tacierzyński ani tym bardziej czy urlop tacierzyński jest płatny. Świat się jednak zmienia i teraz z urlop tacierzyński czy ojcowski staje się coraz bardziej popularny wśród młodych ojców.

Kiedy mężczyźnie przysługuje "tatusiowe"?

Mówiąc o urlopie ojcowskim, trzeba mieć na uwadze, że nie jest to jedyna opcja płatnego urlopu przysługującego ojcu na opiekę nad dzieckiem. Zacznijmy więc od określenia, jakie rodzaje wzięcia wolnego przysługuje panom:

  • Urlop macierzyński – 14 z 20 przysługujących tygodni musi wykorzystać kobieta, jednak pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec i dostać zasiłek tacierzyński
  • Urlop rodzicielski – rodzice mają do dyspozycji dodatkowe 32 tygodnie przysługujące po urlopie macierzyńskim i mogą skorzystać z nich oboje: równolegle, na zmianę albo z przerwami. Więcej o zasadach podziału urlopu ojcowskiego i jego konsekwencjach pisaliśmy w artykule o urlopach rodzicielskich w Polsce
  • Urlop wychowawczy – ta opcja również przysługuje obojgu rodzicom, jest on jednak bezpłatny
  • Urlop tacierzyński – Ile trwa urlop tacierzyński? Dwa tygodnie i przysługuje ojcom niezależnie od wspomnianych powyżej opcji. Jak załatwić urlop tacierzyński? Ojcowie mogą wykorzystać go jednorazowo lub podzielić na dwie części. Trzeba go jednak wykorzystać, nim dziecko skończy 2 lata.
ft1

Czy ojcowie chętnie korzystają z przysługujących im możliwości urlopowych?

Dane dotyczące urlopów rodzicielskich z 2018 roku wskazują na znaczną przepaść pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn korzystających z tego typu nieobecności. Nowy urlop tacierzyński nabiera jednak na popularności. W styczniu 2018 roku z urlopu tacierzyńskiego skorzystało niemal 15 000 mężczyzn.

Nie jest to zbyt duża liczba w porównaniu z 292 tysiącami urlopów rodzicielskich wykorzystanych ogólnie w tym samym miesiącu, ale ważny jest fakt, że z roku na rok coraz bardziej się zwiększa. Można więc wyciągnąć wniosek, że mężczyźni coraz chętniej składają podanie o urlop tacierzyński, żeby zająć się wychowywaniem potomka.

Co po urlopie tacierzyńskim?

Urlop ojcowski to jeden z nowszych rodzajów urlopu przysługującego pracownikom. Czy w najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych regulacji odnośnie polityki urlopowej w firmach na korzyść pracownika? Obserwacja światowych trendów wskazuje, że jest to bardzo prawdopodobne

Na całym świecie wzrasta popularność polityki nieograniczonego urlopu czy dni wolnych z powodu miesiączki. Trudno powiedzieć, czy i kiedy pomysły te przywędrują do Polski, ale jako menedżer musisz być na nie gotowy. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia programu do elektronicznych wniosków urlopowych Calamari Leave. Nasze narzędzie umożliwia ustawienie długości danego rodzaju nieobecności, tworzenie własnych typów urlopu i sprawne monitorowanie limitów urlopowych pracowników.

Jeśli zarządzasz dużą firmą, zachęcamy do przetestowania naszego systemu HR przez 14 dni za darmo. Przekonaj się, jak wiele może zmienić dobry program do ewidencji urlopów w Twojej firmie bądź startupie.

ft2

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!