Wykorzystujemy pliki cookies do działania naszej witryny, a także do celów analitycznych i reklamowych. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie w zależności od potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Nielimitowany urlop to marzenie każdego pracownika, jednak z punktu widzenia pracodawcy wprowadzenie takiego rozwiązania wydaje się kłopotliwe. Warto jednak zastanowić się nad wprowadzeniem nieograniczonych dni wolnych i odpowiednio przygotować się do zastosowania tego rozwiązania w swojej firmie bądź startupie.

Niedawno opublikowaliśmy post o zaletach i wadach polityki nieograniczonego urlopu w oparciu o doświadczenia zebrane przez klientów Calamari. Dziś ponownie oddajemy im głos, by przedstawić 5 wskazówek dotyczących udanego wdrożenia polityki urlopowej no limit w Twojej organizacji.

Wskazówka 1: Świeć przykładem

Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy potrzebujemy czasu wolnego. Praca nigdzie się nie wybiera – zawsze będzie na nas czekać. Ważnym jest, by wprowadzając politykę nielimitowanego urlopu, zachęcać pracowników do korzystania z niego i brania dni wolnych od pracy.

Jako menedżer powinieneś pomóc swoim podwładnym w korzystaniu z możliwości złożenia takiego wniosku urlopowego. Wprowadzanie zasad, które nie mają realnego przełożenia na rzeczywistość, jest obietnicą bez pokrycia, na dodatek może odnieść przeciwny skutek i zniechęcić podwładnych zamiast budować ich zadowolenie i zaufanie wobec firmy.

Wskazówka 2: Przygotuj się na pytania

Urlop bez limitu to atrakcyjna możliwość dla pracowników, jednak jak każda zmiana – niesie ze sobą wiele wątpliwości, niedomówień i pytań. Powinieneś odpowiednio przygotować się do odpowiedzenia na nie, by zaspokoić ciekawość pracowników i upewnić się, że rozumieją, na jakich zasadach działa polityka nieograniczonego urlopu.

ft1

Wśród najczęstszych pytań pojawiających się w organizacjach naszych klientów znalazły się:

  • Czy naprawdę mogę brać "nieograniczony urlop", czy istnieją jakieś ograniczenia?
  • Jak sprawa brania urlopu będzie wyglądała w przypadku dłuższych nieobecności lub krótkotrwałej niedyspozycji?
  • Czy firma w dalszym ciągu będzie monitorowała limity urlopowe? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Jak polityka nielimitowanego urlopu będzie działała wobec pracowników rozliczanych z godzin pracy, a jak w przypadku pracowników etatowych?
  • Czy kadra menedżerska została odpowiednio przeszkolona, by rozliczać pracę na podstawie jej efektów, a nie godzin spędzonych nad wykonywaniem zadania?

Takich i podobnych pytań względem nielimitowanego urlopu wypoczynkowego pojawi się znacznie więcej. Warto więc zastanowić się nad wcześniejszym przygotowaniu FAQ bądź poradnika, który odpowie na najpowszechniejsze pytania pracowników. Można opublikować go w formie dokumentu na stronie bądź wiadomości e-mail, aby w szybki sposób poinformować o nowych zasadach wszystkich podwładnych.

Wskazówka 3: Urlop to urlop

Musisz mieć pewność, że ta zasada jest jasna dla wszystkich: nielimitowane wakacje to w dalszym ciągu wakacje. Oznacza to, że pracownicy powinni w tym czasie wypoczywać, a nie pracować z domu. Wprowadzenie nielimitowanego urlopu ma umożliwić pracownikom odpowiedni odpoczynek, spędzenie czasu z rodziną i nabranie sił do pracy, by podnosić wydajność oraz zaangażowanie. Nie można więc doprowadzić do sytuacji, w której nieograniczony urlop przerodzi się w dodatkową pracę zdalną.

Wolne bez ograniczeń buduje zaufanie pomiędzy menedżerem i pracownikami. Pomoże również wypozycjonować Twoją firmę na rynku jako jedno z najbardziej pożądanych miejsc pracy. Upewnij się więc, że podwładni, biorąc wolne, naprawdę wyjeżdżają na wakacje. W przeciwnym razie polityka nieograniczonego urlopu w organizacji będzie postrzegana jako oszustwo i zmniejszy morale pracowników.

Wskazówka 4: Przygotuj się na wielką zmianę

Nielimitowany urlop ma duży wpływ na codzienne obowiązki menedżera. Przede wszystkim zmienia miarę efektywności pracownika, którą przestają być godziny pracy. Należy skupić się na wydajności i zaangażowaniu pracowników, by dobrze ocenić jego wyniki. Wymaga to stworzenia nowych standardów oceny.

Czy najlepszy pracownik powinien mieć do wykorzystania więcej dni urlopu niż ten słabszy? A może powinieneś zatrudniać jedynie najlepszych i najbardziej wydajnych specjalistów, a reszcie podziękować za współpracę? To trudne pytania i nie jedyne, jakie się pojawią, dlatego warto sobie na nie odpowiedzieć przed wprowadzeniem nowej polityki dni wolnych.

ft2

Wskazówka 5: Upewnij się, że to właściwy moment

Nielimitowany urlop jest rozwiązaniem, które nie sprawdzi się w każdej organizacji. Zanim więc zdecydujesz się uczynić krok w stronę polityki nieograniczonego urlopu, upewnij się, że kultura Twojej firmy opiera się na zaufaniu pomiędzy pracownikami i kadrą zarządzającą. Wprowadzenie nowego systemu wymaga bowiem wiele wysiłku od liderów zespołów oraz uczciwości ze strony podwładnych. Jeśli nie ufasz swoim pracownikom całkowicie, a oni nie ufają Tobie, nim wprowadzisz urlop bez limitu, zadbaj o dobrą atmosferę i relacje w firmie. Polityka nielimitowanego urlopu może się bowiem okazać zarówno doskonałym narzędziem do podniesienia wydajności firmy, jak i przyczyną obniżenia produktywności pracowników.

Podsumowanie

Wprowadzenie polityki nieograniczonego urlopu może przynieść organizacji wiele korzyści, takich jak: podniesienie satysfakcji pracowników, lepsza opinia na rynku, zwiększona produktywność oraz wydajność. Wprowadzona we właściwy sposób będzie czymś, co pracownicy bardzo sobie cenią. Trzeba jednak pamiętać, by dobrze przygotować się do jej wprowadzenia i odpowiednio wcześnie zadbać o właściwe relacje w firmie oraz ustalenie zasad dotyczących brania dni wolnych i rozliczania efektywności pracy podwładnych.

A czy w Twojej firmie wprowadzone zostały urlopy bez limitu? Co sądzisz o tym rozwiązaniu? Podziel się z nami swoją opinią!

ft3

Wiedza HR w Twoim mailu

Otrzymuj regularne informacje i upraszczaj HR razem z nami

Dziękujemy za dołączenie!
Ups! Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie!